NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu

NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu24.10.2016 11:36
NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu
Źródło zdjęć: © NASA

Amerykańska agencja kosmiczna pracuje nad samolotem, którego skrzydła będą mogły być złożone w trakcie lotu. Rozwiązanie to ma poprawić wydajność samolotów.

Wg projektu inżynierów z NASA końcówka skrzydła będzie mogła być opuszczona lub podniesiona o maksymalnie 75 stopni. Takie rozwiązanie ma ograniczyć powstający opór oraz zwiększyć siłę nośną i wydajność skrzydła. Będzie to możliwie dzięki zainstalowaniu w skrzydle zawiasu, na którym jego końcówka będzie mogła się odchylać.

Docelowo chcemy móc sterować pozycją skrzydła, aby dopasować ją do warunków lotu – mówi szef projektu Matt Moholt._ W przypadku wznoszenia idealna pozycja to będzie 15 stopni w dół lub w górę i będzie ona możliwa do uzyskania._

288898881352443962
Źródło zdjęć: © NASA

Możliwość zmiany ustawienia skrzydeł w trakcie lotu pozwoli też na zmniejszenie steru kierunku (ruchomego elementu na ogonie samolotu). Takie rozwiązanie poprawi wydajność samolotów, które latają z prędkością dźwięku.

Dodatkowym atutem składanych skrzydeł jest ich mniejsza rozpiętość, dzięki czemu potrzebują mniej miejsca na lotniskach i w hangarach. NASA chce przetestować nową technologię na specjalnym modelu wiosną 2017.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)