NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu

NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu

NASA buduje samolot, którego skrzydła będą się składać podczas lotu
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko
24.10.2016 11:36, aktualizacja: 24.10.2016 12:03

Amerykańska agencja kosmiczna pracuje nad samolotem, którego skrzydła będą mogły być złożone w trakcie lotu. Rozwiązanie to ma poprawić wydajność samolotów.

Wg projektu inżynierów z NASA końcówka skrzydła będzie mogła być opuszczona lub podniesiona o maksymalnie 75 stopni. Takie rozwiązanie ma ograniczyć powstający opór oraz zwiększyć siłę nośną i wydajność skrzydła. Będzie to możliwie dzięki zainstalowaniu w skrzydle zawiasu, na którym jego końcówka będzie mogła się odchylać.

Docelowo chcemy móc sterować pozycją skrzydła, aby dopasować ją do warunków lotu – mówi szef projektu Matt Moholt._ W przypadku wznoszenia idealna pozycja to będzie 15 stopni w dół lub w górę i będzie ona możliwa do uzyskania._

Obraz
© NASA

Możliwość zmiany ustawienia skrzydeł w trakcie lotu pozwoli też na zmniejszenie steru kierunku (ruchomego elementu na ogonie samolotu). Takie rozwiązanie poprawi wydajność samolotów, które latają z prędkością dźwięku.

Dodatkowym atutem składanych skrzydeł jest ich mniejsza rozpiętość, dzięki czemu potrzebują mniej miejsca na lotniskach i w hangarach. NASA chce przetestować nową technologię na specjalnym modelu wiosną 2017.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)