NASA będzie transmitować lądowanie sondy na Marsie

NASA będzie transmitować lądowanie sondy na Marsie
Źródło zdjęć: © NASA | JPL-Caltech
Michał Prokopowicz

20.11.2018 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA, ESA, Space X karmią nas od lat startami rakiet. Są one spektakularne, ale pozostawiają niedosyt. Wielu chciałoby zobaczyć moment lądowania. Nastąpi to za niecały tydzień... i to na Marsie.

Sonda InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada. Widzom zostaną udostępnione dwie transmisje. Pierwsza będzie pochodzić z centrum misji w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Podczas wideo otrzymamy komplet informacji pełen komentarzy ekspertów. Druga skupi się na inżynierach z JPL i ich reakcjach na lądowanie.

Celem wysłania InSight na Marsa jest próba zbadania zjawisk geofizycznych występujących na planecie. Chodzi głównie o badania sejsmologiczne, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące jądra czerwonej planety. W trakcie trwania misji, sonda pobierze też próbki ziemi, w celu analizy występowania śladów istnienia życia.

Co ważne InSight będzie wyposażony w kilka urządzeń pomiarowych. W tym także jedno polskiej produkcji. HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik, którego zadaniem jest pomiar strumienia ciepła znajdującego się we wnętrzu planety. Kret zbudowany przez polską firmę zostanie wprowadzony na głębokość ok. 5 metrów. Samo urządzenie jest raczej mikroskopijnych rozmiarów – waży 500 gram, a próbnik wprowadzany w grunt ma grubośc raptem 25 milimetrów. Jeśli misja dojdzie do skutku to będzie to najgłębszy odwiert w historii Marsa.

Źródło: NASA, Geekweek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)