NASA będzie przygotowana na koniec świata. Nowy projekt obrony Ziemi ruszy już w 2024 roku

NASA będzie przygotowana na koniec świata. Nowy projekt obrony Ziemi ruszy już w 2024 roku
Źródło zdjęć: © iStock.com | dottedhippo

25.09.2019 09:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA wzmaga wysiłki w celu obrony Ziemi przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami, które mogłyby sprowadzić koniec świata. Agencja ogłosiła, że nowy projekt ruszy najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

NASA w poniedziałek, 23 września ogłosiła, że w 2024 roku zostanie uruchomiony nowy kosmiczny teleskop, którego zadaniem będzie wychwytywanie potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi asteroid. To co go wyróżnia to możliwość wychwytywania sygnatur cieplnych małych planetoid na zimnym tle kosmosu.

NASA planuje, że teleskop będzie miał 90 proc. skuteczność wykrywania asteroid szerszych niż na 140 metrów, które mają szansę uderzyć w Ziemię w ciągu najbliższych 10 lat. Obecnie Agencja Kosmiczna przyznaje, że jedynie 1/3 tych planetoid jest skatalogowana i żadna z nich raczej nie stanowi zagrożenia dla naszej planety.

NASA ostrzega jednak, że nawet asteroida o szerokości 50 metrów mogłaby zniszczyć duże miasto. Warto przypomnieć, że niejednokrotnie asteroidy był wykrywane w ostatnim momencie, tuż przed minięciem Ziemi. Nie dziwi, więc że NASA chce opracować o wiele dokładniejsze systemy namierzania potencjalnie niebezpiecznych asteroid.

"To może okazać się najważniejsza inwestycja dokonana przez NASA" - powiedział w komunikacie prasowym Bill Nye, dyrektor generalny The Planetary Society. - "Wczesne wykrycie asteroidy na kursie kolizyjnym z Ziemią może uratować niezliczone istnienia" - dodaje.

Teleskop będzie kosztował nawet 600 mln dolarów, ale w cenę wchodzi również koszt statku, który wyniesie teleskop w przestrzeń kosmiczną. To jednak nie jedyny projekt NASA, który ma wzmocnić obronę planetarną. NASA i ESA pracują wspólnie nad projektami, których celem jest możliwość odbijania potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Dokładniej o planach obu agencji kosmicznych pisaliśmy tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)