NASA: Asteroida zbliża się do Ziemi z prędkością prawie 30 tys. km/h

NASA: Asteroida zbliża się do Ziemi z prędkością prawie 30 tys. km/h

NASA: Asteroida zbliża się do Ziemi z prędkością prawie 30 tys. km/h
Źródło zdjęć: © iStock.com | RomoloTavani
21.10.2019 08:19, aktualizacja: 21.10.2019 08:49

NASA ostrzega przed ogromną asteroidą, która zbliża się do Ziemi. Agencja poinformowała, że "asteroida o tych rozmiarach może stanowić poważne zagrożenie dla dużych zaludnionych obszarów Ziemi."

Asteroida 2006 SF6 ma ponad 650 m długości i zbliża się do Ziemi z prędkością ponad 28 tys. km/h. Zdaniem NASA, jeżeli dojdzie do kolizji z tak dużą asteroidą na zaludnionym obszarze, to pomoże dojść do katastrofy.

Asteroida 2006 SF6 najbliżej naszej planety będzie 21 listopada, jednak już teraz NASA bacznie przygląda się kosmicznej skale, zaklasyfikowanej do grupy Apollo. Agencja poinformowała, że z racji działania Efektu Jarkowskiego, asteroida może znaleźć się bliżej naszej planety.

Efekt Jarkowskiego jest siłą działającą na wirujące ciało w przestrzeni, powodowaną emisją fotonów termicznych. Jego wynikiem może być przesunięcie niewielkich ciał niebieskich (nie większych niż do 10 km średnicy) i zmiana ich orbity.

Asteroida 2006 SF6 nie została jeszcze sklasyfikowana pod kątem oszacowania potencjalnych zniszczeń, jakie mogłoby spowodować jej uderzenie w Ziemię. Nie została również uszeregowana w skali Tornio, którą NASA wykorzystuje do oceny potencjalnego zagrożenie katastrofą kosmiczną.

NASA i ESA nieustannie monitorują asteroidy krążące w bliskim sąsiedztwie Ziemi. Bardziej szczegółowe obserwacje pozwalają również na uaktualnienie danych skali Torini, czego efektem jest to, że niektóre asteroidy otrzymują inną ocenę niż początkowo zakładano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)