Napędy optyczne z wbudowanymi dyskami SSD

Napędy optyczne z wbudowanymi dyskami SSD
Źródło zdjęć: © Hitachi LG Data Storage

05.10.2010 14:41, aktual.: 06.10.2010 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niecodzienną kombinacją możliwości dysponują napędy HyDrive firmy Hitachi LG Data Storage (HLDS): w obudowie typu slimline oprócz napędu optycznego combo DVD/Blu-ray umieszczono dysk SSD SATA z pamięcią NAND flash o pojemności do 64 GB.

Według informacji HLDS pierwsza generacja napędów HyDrive X1 z dwoma portami SATA jest już wytwarzana. Na marzec 201. roku planowane jest uruchomienie produkcji jednostek generacji HyDrive X2, które będą występować również w cieńszej wersji obudowy (9,5 zamiast 12,7 mm), tylko z jednym portem SATA 6G i funkcją Port Multiplier oraz przede wszystkim większą pojemnością dysku SSD sięgającą nawet 256 GB. HLDS stawia tu na chip Barefoot firmy Indilinx w roli kontrolera SSD, a także na układy NAND flash z 25-nanometrowej serii Microna. Dyski SSD drugiej generacji HyDrive dzięki kontrolerom SATA 6G mają osiągać prędkość odczytu powyżej 300 MB/s.

Obraz
© Hybrydowy napęd HyDrive łączy cechy dysku półprzewodnikowego (SSD) i optycznej pamięci masowej (fot. Hitachi LG Data Storage)

Jako atuty koncepcji HyDrive producent wymienia przede wszystkim niewielkie zapotrzebowanie na miejsce oraz rozszerzalność w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami, gdzie konstruktorzy notebooków muszą wybierać między SSD a konwencjonalnym dyskiem magnetycznym. O ile pamięć flash pierwszej generacji HyDrive jest stosunkowo niewielka i ma być stosowana jako pamięć buforowa, o tyle napędy drugiej generacji są przewidziane na partycję systemową. Dodatkowo tradycyjny dysk twardy jest przeznaczony na dane użytkowe. Z dotychczas opublikowanych informacji nie wynika to bezpośrednio, ale przypuszczalnie pamięć flash ma służyć również jako bufor podczas odtwarzania materiału z optycznych nośników danych, dzięki czemu ewentualne błędy odczytu w przypadku uszkodzonych multimediów będzie
można korygować jakby w tle bez zakłócania sesji.

Jak informuje HSDL, jednym z pierwszych producentów stosujących nową technologię będzie Asus, który w przyszłym roku zamierza wyposażyć notebooka N61DA z procesorem AMD Phenom w napęd HyDrive X2 (drugiej generacji). W notebooku tym montowany jest także chipset AMD, którego zintegrowany kontroler SATA obsługuje multiplikator portu SATA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także