Nanotechnologie zwiększą efektywność rosyjskich aparatów kosmicznych

Nanotechnologie zwiększą efektywność rosyjskich aparatów kosmicznych

04.05.2010 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastosowanie nanotechnologii w konstrukcjach aparatów kosmicznych znacząco zwiększy efektywność ich eksploatacji na orbicie - poinformował generalny konstruktor i dyrektor firmy Informatyczne Systemy Satelitarne Nikołaj Tiestojedow

Powiedział, że od 201. roku firma zacznie stosować do zaopatrywania w energię budowanych satelitów nowe panele baterii słonecznych. Od tradycyjnych baterii słonecznych z panelami krzemowymi będą się one różnić trójkaskadową strukturą arsenku galu, kształtowaną z pomocą nanotechnologicznych procesów uzyskiwania cienkich powłok. Umożliwi to dwukrotnie zwiększenie współczynnika sprawności baterii słonecznych - z 14 proc. do 28 proc.

Obraz
© (fot. ESA)

Ważnym krokiem w podniesieniu efektywności satelitów jest także zastosowanie sztywnych i elastycznych pokryć funkcjonalnych, które, niekiedy, powinny łączyć w sobie wiele wykluczających się wzajemnie właściwości. Takie pokrycia grubości do 100 nanometrów nanosi się specjalnymi nanotechnologicznymi metodami napylania, które opanowano w firmie Informatyczne Systemy Satelitarne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)