Nanotechnologia zapewni nam nieśmiertelność?

Nanotechnologia zapewni nam nieśmiertelność?

Nanotechnologia zapewni nam nieśmiertelność?
01.10.2009 15:30, aktualizacja: 02.10.2009 10:41

W ciągu 30 czy 40 lat technologia osiągnie taki stopień rozwoju i miniaturyzacji, że w ludzkiej krwi będą krążyć mikroskopijne maszyny, dbające o zdrowie organizmu. Nanotechnologia posłuży też do archiwizacji wspomnień i osobowości - przepowiada znany futurolog, Ray Kurzweil

Koncepcja nano-robotów na służbie medycyny, naprawiających organizm ludzkiego nosiciela, nie jest Kurzweilowi obca - już w 200. r. ujawnił on, jak jego zdaniem potoczy się rozwój cywilizacji.

Futurolog dowodzi, że ludzie żyjący już w połowie obecnego stulecia będą bliscy nieśmiertelności - funkcjonowanie ludzkiego organizmu będzie bowiem polegać na współpracy człowieka i maszyny. Połączenie nano- i biotechnologii może być skutecznym lekarstwem na raka, chorobę Alzheimera, cukrzycę, otyłość, itp.

Obraz
© Ray Kurzweil (fot. IDG)

Nanotechnologia pozwoli nawet zatrzymać proces starzenia, dzięki czemu ludzkie życie znacznie się wydłuży. To nie wszystko - dzięki miniaturowym robotom możliwa ma być także regeneracja kończyn a nawet odzyskanie pamięci i osobowości, utraconych w wyniku wypadków i urazów.

Mimo tego, człowiek wcale nie stanie się mniej ludzki. _ "Człowiek to z definicji gatunek, który pokonuje swoje ograniczenia i zmienia się. Gdyby nie było tak w rzeczywistości, nie byłoby nas tutaj, gdyż na pewnym etapie _ [ewolucji - red.] _ średnia długość życia wynosiła 23 lata. Rozwijamy się na różne sposoby. To rozszerzenie tego, czym jesteśmy. Od czasu, gdy podnieśliśmy patyk, aby dosięgnąć wyższej gałęzi, rozwijamy się dzięki narzędziom. Zmiana siebie leży w ludzkiej naturze" _ - przekonuje Kurzweil.

W tak rysującej się przyszłości pojawiają się jednak pewne aspekty, które go niepokoją - naukowcy będą musieli nauczyć się kontrolować właściwości nano-robotów, m.in. zdolność do replikacji: "Technologia to nie utopia, ale miecz obosieczny - była nim od zawsze, od chwili, gdy opanowaliśmy żywioł ognia".

Przepowiednie amerykańskiego futurologa brzmią jak fantastyka naukowa i to z gatunku "hard". Trzeba jednak podkreślić, że nie są to wyłącznie akademickie rozważania - naukowcy MIT opracowali już metodę zwalczania komórek rakowych przy użyciu nanocząsteczek; podobne badania - z pozytywnymi rezultatami - prowadzą też naukowcy Uniwersytetu w Londynie.

Daleko idącą integrację człowieka z maszyną, jak też tak radykalny postęp technologiczny, jak sugeruje Kurzweil, na przestrzeni trzech czy czterech dziesięcioleci wciąż jednak trudno sobie wyobrazić.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)