Największy w historii atak na telefony z Androidem

Największy w historii atak na telefony z Androidem

Największy w historii atak na telefony z Androidem
Źródło zdjęć: © LAI Ryanne / CC
01.10.2013 13:38, aktualizacja: 01.10.2013 14:10

Analitycy firmy Doctor Web wykryli największy w historii botnet składający się z urządzeń z systemem Android. Według stanu na dziś ponad 200 tysięcy smartfonów zostało zainfekowanych wirusami z rodziny Android.SmsSend i włączonych do sieci kontrolowanej przez przestępców.

Głównym źródłem infekcji są strony będące własnością cyberprzestępców oraz witryny zaatakowane i kontrolowane przez nich w celu dalszej propagacji wirusów. Najwięcej zainfekowanych urządzeń wykryto w Rosji, kolejne miejsca dzierżą Ukraina, Kazachstan i Białoruś. Wstępne oceny sugerują, że szkody wyrządzone przez malware jako rezultat tego incydentu mogą zamknąć się sumą nawet setek tysięcy dolarów.

Przestępcy użyli kilku złośliwych programów do zainfekowania urządzeń i włączenia ich do botnetu: wykrytego ostatnio Android.SmsSend.754.origin, Android.SmsSend.41. (znanego w Doctor Web od marca 2013 i rozpowszechniającego sie jako przeglądarka mobilna), Android.SmsSend.468.origin (znany od kwietnia 2013) i Android.SmsSend.585.origin, rozpoznanego w czerwcu 2013. Najwcześniejsza wersja Trojana powiązana ze śledztwem dotyczącym tego incydentu to Android.SmsSend.233.origin, dodany do baz Dr.Web w listopadzie 2012. W przeważającej części przypadków strony użyte przez przestępców do dystrybucji wymienionego złośliwego oprogramowania okazały się źródłem infekcji dla botnetu.

Trojan Android.SmsSend.754.origin ukrywa się pod aplikacją o nazwie Flow_Player.apk. Podczas instalacji wyświetla monit o konieczności uruchomienia jej z uprawnieniami administratora - dzięki temu złośliwa aplikacja zyskuje uprawnienia do blokowania i odblokowywania ekranu. Dodatkowo Android.SmsSend.754.origin zyskuje możliwość późniejszego usunięcia swojej ikony z ekranu "home" systemu Android. Po zakończeniu instalacji Trojan wysyła atakującym wiadomość na temat zainfekowanego urządzenia, zawierającą takie dane jak IMEI, ilość środków na koncie karty pre-paid, kod kraju i kod operatora - wystawcy karty SIM, numer telefonu, model telefonu komórkowego i wersję systemu operacyjnego. Następnie Android.SmsSend.754.origin oczekuje na komendy wysyłane przez intruzów, w odpowiedzi na które potrafi wysłać zdefiniowaną wiadomość SMS na konkretny numer, wysłać bardzo dużą ilość wiadomości SMS na numery z książki adresowej telefonu, otworzyć określony adres URL w przeglądarce lub wyświetlić wiadomość o określonym
tytule i treści na ekranie urządzenia.

W nawiązaniu do informacji zebranych przez analityków Doctor Web - na dziś botnet zawiera w sobie więcej niż 20. tysięcy urządzeń mobilnych opartych na systemie Android. Większość z nich (124458 infekcji) zlokalizowano w Rosji, Ukraina zajmuje drugą pozycję z 39020 zainfekowanych urządzeń, kolejny jest Kazachstan (21555 sztuk).

Jest to jeden z największych incydentów dotyczących ataków na urządzenia z systemem Android odnotowanych w ostatnich 6-ciu miesiącach. Tak jak już napisaliśmy - wstępne oceny sugerują, że szkody wyrządzone przez malware jako rezultat tego incydentu mogą zamknąć się sumą nawet setek tysięcy dolarów.

Źródło: Doctor Web.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)