Największy, nowoczesny chiński niszczyciel rakietowy. Zwodowano dwa okręty

Największy, nowoczesny chiński niszczyciel rakietowy. Zwodowano dwa okręty
Źródło zdjęć: © Popular Science
Arkadiusz Stando

18.07.2018 14:10, aktual.: 18.07.2018 14:25

3 lipca Chińczycy zwodowali dwa potężne niszczyciele rakietowe "Renhai" Typ 055 (DDG). To kolejne po Typ 071, Typ 055 oraz Typ 052D, oddane jednostki w tym roku. Jeśli tak dalej pójdzie, Chińczycy mogą zrzucić na wodę ponad 100 tysięcy ton okrętów wojennych w tym roku.

1 / 4

"Renhai" Typu 055 (DDG)

Obraz
© baoxiuyuan

2 niszczyciele, wyposażone w system rakiet kierowanych, zostały zwodowane w stoczni Dalian. Okręty Typu 055 są klasyfikowane przez marynarkę USA jako krążowniki, ze względu na ich duży rozmiar i obszerny arsenał. Mają ponad 180 metrów długości oraz 20 m szerokości. Są to drugie na świecie niszczyciele, tuż po USS Zumwalt, z których jeden niedawno się zepsuł.

2 / 4

Chiński system VLS

Obraz
© www.junshicg.com

Wśród technologii zainstalowanych na okrętach Typu 055 znajduje się między innymi solidny radar Typu 342X. Jeśli chodzi o arsenał, to rzeczywiście jednostki są nieźle naszpikowane. Każdy z okrętów posiada aż 112 wyrzutni rakiet pionowego startu, zwanych Vertical Launching System. To dosyć popularne wyposażenie, stosowane również na supernowoczesnym okręcie USS Zumwalt.

3 / 4

Chiński VLS

Obraz
© CCTV 7

Chiński VLS jednak rożni się od używanego przez Marynarkę Stanów Zjednoczonych. Wyrzutnie pionowego startu stworzone przez chińczyków są delikatnie większe. Typowy chiński VLS ma wymiary około 65x65 cm oraz głębokość 9 metrów. Amerykańskie systemy mają szersze, ale znacznie krótsze wyrzutnie - o prawie 1,5 metra. Na zdjęciu poniżej widać wyrzutnie rakiet, tuż przed działkiem H/PJ 38 130mm.

4 / 4

Działko H/PJ 38 130mm

Obraz
© Popular Science

Okręty Typu 055 są wyposażane w działa H/PJ 38 130mm, zaprojektowane przez Instytut Inżynierii Mechaniczno-Elektrycznej w Zhengzhou. Broń o pojedynczej lufie jest obecnie uważana za najmocniejszą i najbardziej niezawodną, montowaną na okrętach chińskiej marynarki wojennej. Praktycznie większość z nich korzysta z tego działka. Jednak wywiad amerykański twierdzi, że Chińczycy pracują nad uruchomieniem zamienników H/PJ 38.

Mają to być działka elektromagnetyczne, zdolne do wstrzelenia pocisków z prędkością Mach 7. Amerykanie również pracują nad takim działem, okreśanym aktualnie jako "Railgun". Plotki głoszą, że ma ono zostać zainstalowane na niszczycielach klasy Zumwalt.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)