Największy model kolejki na świecie. Po prostu trzeba to zobaczyć

Największy model kolejki na świecie. Po prostu trzeba to zobaczyć

Największy model kolejki na świecie. Po prostu trzeba to zobaczyć
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
01.12.2011 11:57, aktualizacja: 02.12.2011 12:41

Miniatur Wunderland to największy model kolejki na świecie, a właściwie jest to chyba największy model samego świata. Na powierzchni ponad 1500 m2 rozciąga się 12 km torów, po których jeździ 890 miniaturowych pociągów. Jakby tego było mało, mamy tutaj również ruchome modele samochodów, samolotów, a nawet ufo.

Miniatur Wunderland to największy model kolejki na świecie, a właściwie jest to model samego świata. Na powierzchni ponad 1500 m2 rozciąga się 12 km torów, po których jeździ 890 miniaturowych pociągów. Jakby tego było mało, mamy tutaj również ruchome modele samochodów, samolotów, a nawet ufo.

Twórcy niesamowitej makiety postawili sobie za cel odtworzenie najsłynniejszych miejsc na świecie w miniaturowej formie. Miniatur Wunderland znajduje się w Hamburgu, więc to miasto stanowi jedną z większych części tego fascynującego świata. Nie zabrakło jednak innych zakątków kuli ziemskiej. Jest Austria, Skandynawia, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone. Między państwami i kontynentami poruszają się kolejki, które przemierzają sztuczne pasma górskie i akweny wodne.

Diabeł tkwi w szczegółach

W projekcie wykorzystano ponad 20. 000 figurek ludzi, tworząc wrażenie, że wszystko tętni życiem. Strażacy gaszą pożary, policjanci wlepiają mandaty, para kochanków chowa się w polu kukurydzy, gdy w odległym końcu makiety trwa koncert na 20 000 osób. Miniaturowy świat funkcjonuje tak, jak my - zgodnie z porami dnia i nocy, które trwają tutaj po 15 minut czasu rzeczywistego. Morza i oceany wypełnia prawdziwa woda, a autorzy nie zapomnieli nawet symulować odpływy i przypływy - co 30 min "naszego" czasu. Gdy nad makietą zapada zmrok, uwagę wszystkich przyciąga miniaturowe Las Vegas, które dopiero wtedy ożywa - niczym prawdziwa stolica hazardu. W "nocy" całość oświetlana jest przez 300 000 diod.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Komputerowe centrum sterowania

Nad odpowiednim przebiegiem życia w miniaturowym świecie czuwa 4. nowoczesnych komputerów wyposażonych w skomplikowane algorytmy sterowania poszczególnymi elementami makiety. Stworzenie tego małego świata zabrało 500 000 godzin, ale projekt skończony jest dopiero w połowie. Autorzy mają nadzieję zakończyć prace nad modelem w 2020 roku. Jednak już to co powstało do tej pory zapiera dech w piersiach. Zresztą sami zobaczcie:

Niedaleko i niedrogo

Miniaturowy świat znajduje się całkiem niedaleko - za naszą zachodnią granicą - w Hamburgu. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 1. EUR, a dla dzieci 6 EUR. Za niewielką dopłatą możemy pokusić się o specjalne promocje, które obejmują posiłek w miniaturowym świecie lub odwiedziny "za kulisami" projektu.

Więcej szczegółów znajdziecie na http://www.miniatur-wunderland.com/

GB

SPRAWDŹ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)