Największy jednosilnikowy dwupłatowiec nad Nowym Jorkiem

Największy jednosilnikowy dwupłatowiec nad Nowym Jorkiem28.03.2017 14:17

Polscy piloci mówią na niego "Antek". Jest produkowany od 1947 roku. Właśnie takim samolotem dwóch śmiałków wybrało się w podróż nad Atlantykiem.

An-2 to naprawdę stary samolot. Za czasów świetności Związku Radzieckiego służył do przewozu ludzi do miejsc, w których nie było lotnisk.

"Spora liczba samolotów An-2 została wykorzystana w Aerofłocie do komunikacji pasażerskiej na krótkich liniach lokalnych. Do roku 1982 przewiozły one 25 milionów pasażerów, a w kwietniu 1987 roku sprzedano 100-milionowy bilet na ten samolot. Docierał on do małych miast, pozbawionych stałych lotnisk. Można go było wykorzystywać z niewielkiej powierzchni równego terenu, w różnych warunkach klimatycznych, gdyż samolot może być wyposażony zarówno w podwozie kołowe, jak i narty. Zamiana podwozia z jednej wersji na drugą może być wykonana w krótkim czasie w warunkach polowych" - czytamy w Wikipedii.

An-2 jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. To właśnie na pokładzie tego samolotu Michael Manousakis i Tony „Air“ pokonali Atlantyk, dotarli do Nowego Jorku, a tam... przelecieli obok Statui Wolności.

An-2 swego czasu był także produkowany w Polsce.

Źródło artykułu:Discovery Channel
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)