Największy na świecie akumulator na sprężone powietrze. Przechowa aż 10 GWh

Największy na świecie akumulator na sprężone powietrze. Przechowa aż 10 GWh

Nadziemna część magazynu energii ze sprężonym powietrzem
Nadziemna część magazynu energii ze sprężonym powietrzem
Źródło zdjęć: © Hydrostor
Łukasz Michalik
02.05.2021 07:15

Jednym z kluczowych wyzwań, stojących przed "zieloną" energetyką jest nie sama produkcja energii, ale możliwość jej magazynowania. W Kalifornii powstaje właśnie nowa instalacja, która pozwoli na przechowywanie czystej energii. W roli wielkiego akumulatora wykorzystuje sprężone powietrze.

Magazynowanie energii staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. Wraz z dekarbonizacją energetyki pojawił się poważny problem – część źródeł odnawialnych, jak elektrownie wiatrowe czy elektrownie słoneczne, działa cyklicznie, w zależności od warunków. Czasem produkują za dużo prądu, a czasem za mało.

Wad tych nie ma energetyka jądrowa, ale z różnych przyczyn nie zawsze jest ona dostępną opcją. Rozwiązaniem problemu pozostaje zatem efektywne magazynowanie nadwyżek energii, aby wykorzystać ją w czasie, gdy bieżąca produkcja nie będzie pokrywała zapotrzebowania.

Energia z powietrza

Obecnie na świecie 95 proc. magazynowanej energii przypada na elektrownie szczytowo-pompowe, ale nie wszędzie istnieje możliwość budowy takich instalacji.

Jedną z alternatyw jest magazynowanie energii w postaci sprężonego powietrza. Jak je zgromadzić? Jedną z odpowiedzi jest technologia CAES (Compressed Air Energy Storage), wykorzystująca w roli zbiorników podziemne jaskinie albo szyby nieczynnych kopalni. Instalacja tego typu została niedawno uruchomiona przez Hydrostor w Kanadzie.

Nadziemna część instalacji zbudowanej w Kanadzie
Nadziemna część instalacji zbudowanej w Kanadzie© Hydrostor

Zbiornik ze stałym ciśnieniem

Kalifornijska instalacja ma być znacznie większa a jednocześnie znacznie efektywniejsza. Firma Hydrostor zapewnia że będzie to możliwe dzięki rozwiązaniu o nazwie A-CAES (Advanced Compressed Air Energy Storage).

W tym przypadku powietrze również jest wtłaczane do podziemnych zbiorników, ale powstające podczas sprężania ciepło jest dodatkowo przechwytywane i magazynowane.

How Hydrostor Is Enabling The Energy Transition (2021)

Jego rolą jest podgrzanie powietrza dostarczanego do turbin, co ma zwiększyć efektywność całego systemu. Kolejną innowacją jest utrzymywanie w zbiornikach stałego ciśnienia, co jest możliwe za sprawą zastosowania zbiornika wyrównawczego z wodą, wtłaczaną do głównego zbiornika w czasie wypuszczania z niego powietrza.

Sprężone powietrze lepsze od baterii

W rezultacie proponowana przez Hydrostor instalacja ma być rozwiązaniem znacznie wydajniejszym zarówno od zwykłych zbiorników sprężonego powietrza, jak również – także budowanych w Kalifornii – wielkich magazynów bateryjnych.

W ich przypadku maksymalna moc ma być dostępna jedynie przez 1-4 godzin. Instalacja Hydrostor ma zapewnić maksymalną moc przez 8-12 godzin, a zarazem oferować żywotność sięgającą nawet 50 lat.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)