Największe lotnisko świata. Chińczycy już je testują

Największe lotnisko świata. Chińczycy już je testują
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.05.2019 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 22 stycznia trwają w Pekinie testy największego lotniska na świecie, a pod koniec kwietnia cztery pasy startowe przeszły kontrolę jakości. Sprawdzono również systemy lądowania oraz oświetlenia - lotnisko jest gotowe na obsługę samolotów.

Port lotniczy Pekin – Daxing

Jeszcze w 2021 zgodnie z planami lotnisko ma być w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a już w 2025 - aż 75 mln pasażerów. Kolejna rozbudowa, zaplanowana na 2050 rok ma pozwolić na obsługę ponad 130 mln pasażerów. Do tej pory koszt wybudowania lotniska wyniósł ok. 12 mld dolarów amerykańskich. Lotnisko będzie finalnie zajmować 2,68 tys. hekatrów i składać się 6 pasów startowych przeznaczonych dla samolotów cywilnych i 1 pasa dla samolotów wojskowych.

W kolejnych testach, zaplanowanych na 13 maja, ok. 10.00 czasu lokalnego Daxing ma przyjąć jednocześnie cztery samoloty. Po przejściu odpowiednich procedur mają one wystartować. Całość testów ma potrwać ok. godziny. W teście mają wziąć udział najwaźniejsi chińscy przewodnicy - Air China, Xiamen Airlines, China Eastern Airlines i China Southern Airlines.

Obraz
© Materiały prasowe

Otworzenie nowego portu ma na celu odciążenie Beijing Capital International Airport. Samo lotnisko znajduje się 6 km od placu Tian’anman, 26 km od centrum Langfang i 50 km od Xiong’an, a dostępność do portu zapewniać będzie droga ekspresowa i połączenie komunikacyjne z centrum Pekinu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)