Największe lotnisko na świecie. Chińczycy niebawem zakończą budowę

Największe lotnisko na świecie. Chińczycy niebawem zakończą budowę
Źródło zdjęć: © VCG/Getty Images
Arkadiusz Stando

11.01.2019 14:29, aktual.: 12.01.2019 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budowane pod Pekinem lotnisko będzie największym na świecie. Sama powierzchnia terminalu wyniesie 700 000 metrów kwadratowych. Międzynarodowe lotnisko Daxing zostanie otwarte jeszcze w 2019 roku.

Niespełna 50 kilometrów na południe od centrum Pekinu powstaje największe międzynarodowe lotnisko świata - Daxing. Będzie gigantem nie tylko pod względem rozmiarów, ale też liczby lotów i obsługiwanych pasażerów.

Największe lotnisko na świecie w liczbach

Lotnisko Daxing ma odprawiać nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Początkowo ta liczba będzie delikatnie mniejsza, ze względu na otwarcie tylko czterech dróg startowych. W pierwszych latach szacuje się, że będzie przyjmować 72 miliony pasażerów oraz 20 milionów ton towarów.

Według chińskich ekspertów, w ciągu roku na Daxing samoloty będą lądować łącznie 625 000 razy. Taki plan przewiduje się na 2025 rok.

Teren całego największego lotniska na świecie zajmuje ponad 30 kilometrów kwadratowych. Sam terminal portu lotniczego w Daxing ma ponad 700 tys. metrów kwadratowych.

Budowa lotniska ruszyła w 2014 roku. Jej zakończenie planuje się na 30 września 2019, a więc gigantyczny port powstaje w tempie ekspresowym. Ale tak szybka budowa ma swoje koszta. Szacuje się, że Diaxing Airport pochłonęło co najmniej 11,2 miliarda dolarów.

Obraz
© reddit | Chougui17

Z największego lotniska do centrum

Lotnisko Daxing znajduje się 50 kilometrów od centrum stolicy Chin. Ten największy na świecie obiekt musi więc jeszcze dostarczyć pasażerów do miasta. Z tego względu zbudowano sieć kolei naziemnych wysokiej prędkości, łączącą centrum Pekinu z lotniskiem.

Początkowo z największego lotniska na świecie do centrum miasta będzie się podróżować z prędkością 200 km/h. A więc całą drogę powinno przebyć się w około 15 minut. Ale to jeszcze nie koniec, bo Chińczycy planują przyśpieszyć pociągi do 350 km/h.

Nowe lotnisko w Pekinie

Pekin ma już jedno spore lotnisko. Co z przewoźnikami? Chińczycy dali firmom lotniczym wybór. Zależnie od preferencji, mogą operować na wybranym lotnisku, ale także na obu.

Aktualnie port lotniczy Pekin obsługuje ponad 80 milionów pasażerów rocznie. Jest także silnie nastawione na transport. Cargo lotniska przewozi ponad 1,5 miliona ton towarów rocznie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)