Największe hity internetu

Największe hity internetu
Źródło zdjęć: © chip.pl

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o crowdfundingu, to bardzo źle, ponieważ metoda ta pozwala finansować małe i duże projekty technologiczne budujące naszą cyfrową przyszłość. Jak to działa? Pomysłodawca opisuje swoją ideę na jednym z portali crowdfundingowych (w dowolnej formie - tekstu, zdjęć, filmów, przestawienia modeli, prototypów itd.), a następnie internauci mogą dołożyć cegiełkę do jej realizacji, zwykle ustawiając się jednocześnie w kolejce, jako jedni z pierwszych nabywców. Przedstawiamy największe hity, które udało się w ten sposób sfinansować.

Wielkie koncerny, takie jak Samsung, Sony czy Apple, rzadko tworzą coś naprawdę pomysłowego. Innowacyjność w ich wydaniu kończy się zwykle na jeszcze wyraźniejszym wyświetlaczu albo jeszcze cieńszym notebooku. Gdy chce się zobaczyć prawdziwe techniczne nowinki, trzeba poszukać gdzie indziej - na przykład na platformie finansowania społecznościowego. Za jej pośrednictwem każdy może zaprezentować swój pomysł społeczności użytkowników i poprosić ich o wsparcie w jego realizacji. W ciągu ostatnich czterech lat na stronę Kickstarter (największy portal crowdfundingowy) trafiło 37 000 projektów, a ich twórcom udało się zebrać w sumie ponad 450 milionów dolarów. Poza aspirującymi filmowcami, muzykami i grupami teatralnymi, o fundusze coraz częściej zabiegają autorzy zaskakujących rozwiązań technicznych: od superkomputera dla Kowalskiego poprzez inteligentny zegarek do myszy noszonej na palcu.

1 / 9

Ouya

Obraz
© chip.pl

Oparta na Androidzie 4.0 konsola do gier Ouya (wymawiane: u-ja) może wyświetlać na ekranie telewizora odpowiednio przystosowane (zaś w przyszłości także pisane specjalnie dla niej) gry do systemu Google, ale nie tylko. Korzystając z usługi streamingowej OnLive, możemy grac również w gry znane z innych konsol, zaś aplikacje takie jak Xbox Media Center odtwarzają filmy w rozdzielczości HD i pliki muzyczne. Za zapewnienie płynnej pracy kosztującej 100 dolarów konsoli odpowiada czterordzeniowy procesor Tegra 3 obsługujący 1 GB pamięci RAM i 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Co ciekawe, w każdą grę da się pograć za darmo - albo w systemie free-to-play, albo po zainstalowaniu okrojonej wersji demonstracyjnej. Kontroler Ouya, tak jak kontroler PlayStation 4, jest wyposażony w touchpad umożliwiający korzystanie z gier przystosowanych do urządzeń z ekranami dotykowymi.

Cena: ok. 100 dolarów
Dostępność: już jest

2 / 9

Form 1

Obraz
© chip.pl

Niska jakość druku to typowa wada (relatywnie) niedrogich drukarek 3D - krawędzie gotowych obiektów często są lekko postrzępione. Drukarka Form 1 jest inna: tworzy ona plastikowe elementy precyzyjna metoda stereolitografii (SLA), drukując warstwy o grubości 25 mikrometrów. W tym celu laser urządzenia utwardza płynna żywica syntetyczna, naświetlając ją światłem o określonej długości fali. Wydrukowane obiekty o maksymalnych wymiarach 12,5×12,5×16 cm można na koniec oczyścić z nadmiaru żywicy, korzystając z dołączonego zestawu narzędzi. Produkcja seryjna ruszyła w lutym - a wraz z nią spór z firmą 3D Systems o prawa do korzystania z technologii SLA.

Cena: ok. 3300 dolarów
Dostępność: już jest

3 / 9

Chameleon

Obraz
© chip.pl

Ekran główny prezentujący z rana prognozę pogody, podczas dnia pracy - terminy i zadania, a wieczorem najnowsze wiadomości? To możliwe dzięki projektowi Chameleon. Jego twórcy postawili sobie za cel stworzenie alternatywnego pulpitu do tabletów i smartfonów z Androidem, wyświetlającego na ekranie głównym widżety z różnymi informacjami, zmieniające się w zależności od aktualnej godziny, położenia czy połączenia z siecią WLAN.

Cena: 9,38 zł (telefon) lub 12,99 zł (telefon i tablet)
Dostępność: już jest

4 / 9

FloJack

Obraz
© chip.pl

Wbrew wszelkim oczekiwaniom projektanci Apple?a nie wyposażyli iPhone?a 5 w moduł NFC, którego brak również w iPadzie. Nie chcąc rezygnować z płatności zbliżeniowych czy szybkiej komunikacji z innymi urządzeniami mobilnymi, możemy sięgnąć po urządzenie FloJack. By korzystać z brakującej funkcji, wystarczy podłączyć ten mały nadajnik NFC do wyjścia słuchawkowego iPhone?a lub iPada, a następnie uruchomić towarzyszącą mu aplikację. Ważący zaledwie 30 gramów moduł FloJack wymaga wymiany baterii mniej więcej raz na rok. Konstruktorzy urządzenia planują przystosowanie go do współpracy z urządzeniami z Androidem, a także stworzenie pokrowca z modułem NFC, umożliwiającego korzystanie z bezprzewodowej łączności bez blokowania wyjścia słuchawkowego.

Cena: od 60 dolarów
Dostępność: już jest

5 / 9

Parallella

Obraz
© chip.pl

Parallella to energooszczędny miniaturowy komputer przypominający nieco Raspberry Pi. Jego cechą szczególną jest architektura procesora: procesor główny - dwurdzeniowy układ ARM A9 - jest wspomagany przez pomocniczy procesor Epiphany złożony z 16 lub 64 rdzeni taktowanych zegarem 700 MHz. Tym sposobem ten niepozorny komputerek w wersji 64-rdzeniowej osiąga moc obliczeniową 90 gigaflopów (miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dla porównania dodajmy, że procesor intel Core i7 Quad z zegarem 3,2 GHz osiąga tylko 51 gigaflopów. Parallella ma przy tym wielkość karty kredytowej i przy normalnym obciążeniu pobiera tylko 5 W. na płytce drukowanej oprócz procesora znajduje się 1 GB pamięci RAM, slot kart SD oraz porty USB 2.0, ethernet i HDMI. domyślnie Parallela działa pod kontrolą Linuksa Ubuntu.

Cena: poniżej 100 dolarów (wersja 16-rdzeniowa)
Dostępność: już jest

6 / 9

VLC

Obraz
© WP.PL

Aby użytkownicy Windows 8 mogli korzystać z odtwarzacza VLC bez przechodzenia na Pulpit, twórcy programu zebrali ponad 70 000 dolarów na pracę nad wersją dostosowaną do kafelkowego interfejsu Modern UI. Ma ona być przystosowana do obsługi dotykowej i działać również na urządzeniach z procesorami ARM, a także odtwarzać płyty DVD i Blu-ray.

Cena: bezpłatny
Dostępność: wkrótce

7 / 9

Project: Eternity

Obraz
© chip.pl

Gry komputerowe należą do najpopularniejszych kategorii projektów na Kickstarterze, a tytuł Project: Eternity zebrał dotąd rekordową sumę - około 4 mln dolarów. Akcja gry wzorowanej na klasykach takich jak Baldur?s Gate czy Planetscape: Torment ma toczyć się w ogromnym uniwersum fantasy. Doświadczony zespół (pracował m.in. przy serii Fallout) chce za rok udostępnić program bez zabezpieczeń DRM na platformie Steam.

Cena: ok. 30 dolarów
Dostępność: kwiecień 2014

8 / 9

Mycestro

Obraz
© chip.pl

Mysz to nieodłączna towarzyszka klawiatury na typowym biurku, ale być może już niedługo. Mycestro to mała mysz, którą nosi się jak pierścionek - na palcu wskazującym. dzięki niej można poruszać kursorem, nie odrywając palców od klawiatury. Aby aktywować urządzenie, należy przytrzymać je kciukiem w odpowiednim miejscu - później wystarczy poruszyć palcami w powietrzu, a czujniki przekształcą gest w przesunięcie wskaźnika. Po odsunięciu kciuka kursor przestanie reagować na ruchy palca i nie będzie przeszkadzał w pisaniu. element dotykowy podzielono na trzy sekcje odpowiadające przyciskom myszy. Aby przewinąć stronę, trzeba przesunąć palcem po sensorze. Konstruktorzy mają w planach wersję dla leworęcznych oraz wyposażoną w zintegrowany wskaźnik laserowy. Kiedyś mamy też doczekać się możliwości sterowania za pomocą Mycestro komputerem pokładowym samochodu czy telewizorem.

Cena: od 80 dolarów
Dostępność: jesień

9 / 9

Pebble

Obraz
© chip.pl

Zebrawszy 10,3 mln dolarów, projekt Pebble przebił wszystkie inne pomysły prezentowane na Kickstarterze. Zegarek może wyświetlać czas w wielu różnych formatach, ale to nie koniec jego zastosowań. Interfejs Bluetooth łączy go ze smartfonem (z Androidem lub iOS-em) schowanym w kieszeni, dzięki czemu na ekraniku zobaczymy powiadomienia o przychodzących wiadomościach, SMS-ach czy e-mailach. Można też wykorzystać przyciski zegarka do sterowania odtwarzaczem muzycznym. W sklepie z aplikacjami do Pebble znajdziemy kolejne ciekawe narzędzia, na przykład licznik przebiegniętego dystansu. Aplikacje działają w dedykowanym systemie operacyjnym obsługującym mikrokontroler ARM Cortex M3 będący sercem zegarka. Kolejne wersje urządzenia mają otrzymać moduł kompasu oraz czujnik oświetlenia regulujący podświetlenie ekranu e-ink (144×169 pikseli) w celu oszczędzania energii. obecnie akumulator wytrzymuje siedem dni.

Cena: ok. 150 dolarów
Dostępność: już jest

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Zanim zaczniecie kibicować naszemu rodakowi w brytyjskim Mam talent..."
-/jg/jg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)