Najważniejsze przypadkowe wynalazki w dziejach świata

Najważniejsze przypadkowe wynalazki w dziejach świata

Najważniejsze przypadkowe wynalazki w dziejach świata
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
08.06.2012 09:02, aktualizacja: 08.06.2012 09:30

Czasem są idee tak zwariowane, że nie przyszłyby nikomu do głowy. Dopóki nie pojawią się same czystym zrządzeniem losu.

Cola
Farmaceuta z Atlanty, John Pemberton, pracował intensywnie nad nowym lekiem na bóle głowy. Połączył ze sobą w pewnym momencie grupę składników (oczywiście wciąż nie wiadomo jakich, bo receptura jest ściśle tajna) i wyszła mu Coca-Cola. W ciągu ośmiu lat napój stał się tak popularny, że nie był już tylko sprzedawany w aptece, ale wszedł na rynek w butelkach.

Kuchenka mikrofalowa
W 194. roku amerykański inżynier Percy Lebaron Spencer pracował nad magnetronami, urządzeniami używanymi do wysyłania sygnałów radiowych niezbędnych w działaniu radaru. Kiedy jednego dnia stanął przypadkiem przy jednym z magnetronów, zauważył że stopił się baton czekoladowy w jego kieszeni. Dalszy ciąg tej historii już znacie. Dodamy tylko, że pierwsza kuchenka mikrofalowa ważyła około 300 kilogramów. ”To kawał kuchenki” – chciałoby się rzec.

Brandy
Średniowieczni handlarze wina mieli w zwyczaju wygotowywać z niego wodę, żeby ich ładunek zajmował mniej miejsca na statkach. Ktoś w końcu doszedł do tego, że taki płyn nie smakuje wcale tak najgorzej i oto proszę –. dziś mamy brandy.

SuperGlue
W roku 194. dr Harry Coover pracował nad nowymi celownikami dla pistoletów i starał się wyizolować czysty plastik. W tym celu używał substancji znanych jako cyjanoakryle, które nagle połączyły wszystkie materiały testowe. I to tak, że nie można ich było ich już potem rozdzielić.

Post-Ity
W roku 197. Spencer Silver, naukowiec zatrudniony w firmie 3M pracował nad superklejem. Nie szło mu to najlepiej, a tak szczerze mówić, to nawet szło mu to całkiem beznadziejnie. Jedynym rezultatem był tylko słaby klej, który trzymał tyle o ile. Cztery lata później inny pracownik 3M, a zarazem członek kościelnego chóru – Arthur Fry – nie mógł znieść tego, że ze śpiewnika wypadają mu kawałki papieru, którymi oznaczał odpowiednie fragmenty. Skorzystał zatem z małych karteczek i kleju Silvera, a popularność tego połączenia przerosła jego najśmielsze oczekiwania.

Penicylina
W czasie I wojny światowej szkocki lekarz Alexander Fleming był przerażony liczbą zgonów spowodowaną zakażeniami wdającymi się do ran. W roku 1928. kiedy porządkował naczynia z kulturami bakterii, zauważył rosnącą na kolonii niebieską pleśń zabijającą te bakterie. Po jakimś czasie udało mu się odkryć penicylinę G.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)