Najważniejsze informacje o internecie światłowodowym

Najważniejsze informacje o internecie światłowodowym

Najważniejsze informacje o internecie światłowodowym
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
19.09.2015 15:23, aktualizacja: 09.10.2015 15:28

Internet światłowodowy zdominował rynek transferu informacji. Bezprzewodowa technologia jest stosowana do dystrybucji sygnałów w sieciach WAN, MAN, LAN oraz w sieciach telewizji kablowej. Znaczny wpływ jednak na działanie sieci mają warunki atmosferyczne oraz otoczenie zewnętrzne. To dzięki światłowodom możliwy jest tak szybki rozwój Internetu, który to w połączeniu z innymi technologiami multipleksowania w fali WDM zapewnia największą przepływowość kanału.

Co to jest światłowód ?

W 188. roku William Wheeler, inżynier z Massachusetts w USA skonstruował i opatentował rurociąg świetlny. Była to pierwsza taka próba poprowadzenia światła w ośrodku szklanym. Wheeler chciał wykorzystać swój pomysł do oświetlania wnętrza budynków. Natomiast w 1968 roku powstała pierwsza produkcja światłowodu telekomunikacyjnego. Jest to Internet tak samo przewodzony kablem tylko przez światłowód, co powoduje większe parametry przepływu danych z internetu. Światłowody nie tworzą praktycznie żadnego oporu. Internet światłowodowy jest najczęściej wykorzystywany w sieciach przemysłowych, ponieważ jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Z punktu widzenia użytkownika system składa się z nadajnika toru optycznego i odbiornika. Nadajnik zamienia dane cyfrowe w postaci elektronicznej na odpowiednio zmodulowaną falę optyczną, a odbiornik przetwarza z powrotem falę optyczną na cyfrową odwrotność. Na dzień dzisiejszy układa się około 15 tysięcy kilometrów światłowodu dziennie.

Co powinieneś wiedzieć o transmisji światłowodowej?

Włókna światłowodowe mają mnóstwo zalet m.in. ogromną przepustowość informacyjną, czyli szerokie pasmo przenoszenia pojedynczego włókna, wyeliminowanie przesłuchów międzykablowych, przesyłanie sygnałów na większe odległości, brak zakłóceń elektromagnetycznych, małe wymiary, małą wagę. Zapewniają one bezpieczeństwo pracy, a koszty utrzymania wciąż spadają, choć i tak już są niskie. Pozostałe zalety to prosta obsługa, niezawodność łączy i przede wszystkim światłowody są w stanie sprostać przyszłym wymaganiom, jakie będą stawiane wydajności transmisji. Warto zaznaczyć, iż bardzo ważną cechą jest szybkość transmisji, ponieważ nośnikiem informacji jest tutaj światło –. fala elektromagnetyczna o częstotliwości 3x1014Hz. Przesyłając jednym światłowodem fale o różnorakich „kolorach” możemy zwiększyć pojemność kanału transmisji. Kolejna ważna cecha: zasięg transmisji – powiedzmy sobie szczerze, że zasięg to bardzo ważna rzecz w dzisiejszych czasach, a światłowody umożliwiają nam transmisję na znaczne odległości.

Optyczna technologia jest młodą dziedziną techniki, ale rozwija się bardzo prężnie i obecnie obserwuje się jej wielki postęp, co będzie zapewne skutkować w kolejnych latach jeszcze większym rozwojem. Nie zapominajmy, że siłą napędową tego rozwoju jest użytkownik. Technika światłowodu obecnie jest bezkonkurencyjna w dalekosiężnych systemach transmisji, a dostawcy takich usług chcą zaspokoić wszelakie potrzeby rynku. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych czy też w Japonii mogą cieszyć się już dystrybucją na „ostatniej mili”, czyli pod strzechy użytkownika. Miejmy nadzieję, że wchodzące na rynek technologie będą potrafiły dać nam dostęp do Internetu z jak największą prędkością pomimo skrajnych w naszym kraju warunków pogodowych. Dzięki Internetowi światłowodowemu możemy oglądać telewizję na żywo, w pracy prowadzić wideo konferencje czy np. mieć dostęp online do monitoringu w przedszkolu naszego dziecka. Systemy i technologie łączności satelitarnej są w tyle za włóknami optycznymi.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)