Najważniejsze funkcje Google Android 7.0 Nougat

Najważniejsze funkcje Google Android 7.0 Nougat
Źródło zdjęć: © Twitter / Aandroid

Google ogłosiło niedawno nazwę najnowszej odsłony swojego sytemu operacyjnego. Zgodnie z zasadą - każda nowa wersja zaczyna się od kolejnej litery alfabetu. Jak się można domyśleć, tradycji słodkich nazw stało się zadość. Po KitKacie i piance Marsmallow przyszedł czas na kolejną literę alfabetu, czyli N. Tym razem jednak Google zdecydowało się powierzyć wybór nowej nazwy swoim użytkownikom. Dzięki propozycjom internautów, od teraz siódma wersja Androida nosi oficjalną nazwę Nougat.

Dzięki wersji Beta możemy jeszcze przed premierą przyjrzeć się najważniejszym funkcjom systemu operacyjnego Google'a. Oczywiście, może się tak zdarzyć, że któreś z funkcji wersji beta Androida Nougat nie trafą do finalnej wersji systemu. W dalszej części artykułu znajdziecie najważniejsze - naszym zdaniem - funkcje Google Android 7.0 Nougat.

Google ogłosiło niedawno nazwę najnowszej odsłony swojego sytemu operacyjnego. Zgodnie z zasadą - każda nowa wersja zaczyna się od kolejnej litery alfabetu. Jak się można domyśleć, tradycji słodkich nazw stało się zadość. Po KitKacie i piance Marsmallow przyszedł czas na kolejną literę alfabetu, czyli N. Tym razem jednak Google zdecydowało się powierzyć wybór nowej nazwy swoim użytkownikom. Dzięki propozycjom internautów, od teraz siódma wersja Androida nosi oficjalną nazwę Nougat.

Jeszcze w marcu Google udostępniło deweloperską wersję swojego systemu operacyjnego na urządzenia przenośne. Od niedawna jest też do pobrania wersja Beta oprogramowania dostępna na urządzenia Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player oraz na Chromebooka Pixel C i telefon General Mobile 4G (Android One). Chętni użytkownicy czy deweloperzy mogą już zapisywać się do programu wersji beta na Androida na oficjalnej stronie Google'a. Jeśli urządzenie jest kompatybilne, zaktualizuje się dzięki OTA (ang. over the air), czyli bez konieczności podłączania urządzenia i chociażby rootowania (uzyskanie dostępu do plików systemowych, co pozwala na głębszą ingerencję w oprogramowanie) sprzętu.

Dzięki wersji beta możemy jeszcze przed premierą przyjrzeć się najważniejszym funkcjom systemu operacyjnego Google'a. W dalszej części artykułu znajdziecie najważniejsze - naszym zdaniem - funkcje Google Android 7.0 Nougat.

1 / 8

Funkcja Multi-Window

Obraz
© mat. prasowy

Już od poprzedniego Androida wiemy, że Google pracuje nad możliwością dzielenia ekranu tak, aby w jednym czasie mogły działać na nim dwie różne aplikacje - tak jak jest to możliwe w niektórych urządzeniach Samsunga i LG. Pierwsze przymiarki były już w deweloperskiej wersji Android 6.0 Marshmallow - niestety nie wprowadzono ich do pełnego systemu. Tym razem wszystko wskazuje na to, że Google jest w końcu gotowe do zainstalowania nowej funkcji w ostatecznej wersji systemu. Dzielenie ekranu będzie współpracować z aplikacjami przystosowanymi w odpowiedni sposób przez programistów. Jak zapowiada samo Google, funkcja dzielenia ekranu będzie działała również na tabletach oraz telewizorach pracujących na Google Android Nougat.

2 / 8

Oszczędzanie danych

Obraz
© mat. prasowy

Pobieranie danych komórkowych w tle, jeśli nie mamy dostępu do sieci WiFi, może okazać się niemałym problemem i obciążeniem dla comiesięcznego rachunku za telefon. W Androidzie 7.0 Nougat funkcja oszczędzania danych znalazła się jako nowa w ustawieniach. Aplikacja nie tylko blokuje pobieranie danych w tle, ale również informuje nas o tym, jaką ilość już pobraliśmy.

3 / 8

Nowe menu Ustawienia

Obraz
© mat. prasowy

Część z użytkowników zapewne będzie zawiedziona wyglądem nowej wersji Androida. Google niewiele zmieniło w wyglądzie całego systemu. Jedną z nowości jest interfejs menu ustawień. Znajdziemy w nim wiele małych usprawnień, które koncentrują się na ułatwieniu dostępu do najważniejszych funkcji bez konieczności zagłębiania się w kolejne podstrony menu, aby znaleźć potrzebną funkcję. Dzięki dodatkowym podpisom na głównym ekranie wszystko mamy pod ręką. Jeśli jednak dostaniemy się w jakiekolwiek podmenu, to w lewym górnym rogu zawsze znajduje się hamburger-menu (nazwa pochodzi od trzech poziomych linii, przypominających przekrój przez hamburgera), pod którym ukryty jest zawsze główny ekran ustawień, który pozwala na wygodny dostęp do każdej części menu.

4 / 8

Emergency Info

Obraz
© mat. prasowy

Nikt nie chce myśleć o wypadku bądź kłopotach zdrowotnych, które mogą mu się przytrafić. Jednak w razie takiej sytuacji warto by mieć kilka informacji pod ręką. Nowa funkcja Androida Nougat daje taką możliwość, nawet jeśli telefon jest zabezpieczony hasłem, wzorem, kodem PIN czy nawet za pomocą linii papilarnych. O potrzebne dane (grupa krwi, alergie, leki czy nawet awaryjny numer kontaktowy) będziemy zapytani podczas konfigurowania telefonu. Wszystkie zapisane dane będzie można wyświetlić po użyciu odpowiedniego przycisku na zablokowanym ekranie.

5 / 8

Doze - oszczędzanie baterii

Obraz
© mat. prasowy

Ulepszeniu ma ulec funkcja oszczędzająca baterię. W poprzedniej wersji systemu oszczędzanie baterii działało tylko wtedy, gdy telefon był przez dłuższy czas nieużywany i w bezruchu, np. w nocy. Jednak teraz funkcja oszczędzania energii ma być uruchamiana za każdym razem, gdy wyłączymy ekran urządzenia.

6 / 8

Odpowiedź z poziomu powiadomień

Obraz
© mat. prasowy

Jeden z dodatków, który jest mało widowiskowy, ale bardzo przydatny. Teraz, aby odpowiedzieć na wiadomość, nie trzeba już specjalnie odblokowywać urządzenia i uruchamiać aplikacji wiadomości. Wystarczy kliknąć w odpowiednią pozycję na liście i bezpośrednio wpisać odpowiedź.

7 / 8

Panel powiadomień

Obraz
© mat. prasowy

Całkowitej zmianie uległ panel powiadomień oraz ikony szybkiego uruchamiania. Po opuszczeniu paska z szybkimi ustawieniami oraz powiadomieniami, w pierwszym momencie użytkownik widzi pojedynczy rząd minimalistycznych ikon z podstawowymi ustawieniami. Standardowo wybrane są Wi-Fi, dane komórkowe, zarządzanie energią, opcja _ nie przeszkadzać _ oraz latarka. Poniżej ikon znajduje się nowa lista powiadomień. Kolejne przesunięcie palca w dół ekranu rozwija więcej funkcji, które można włączyć i wyłączyć jednym kliknięciem

8 / 8

Tryb nocny

Obraz
© fot. Jupiterimages

Tryb nocny, podobnie jak dzielenie ekranu, było bardzo oczekiwaną funkcją, która nie przebiła się z deweloperskiej wersji Android 6.0 Marshmallow. Jednak tym razem Google postanowiło dać możliwość swoim użytkownikom na przełączenie jasnych, białych kolorów ekranu na ciemniejsze i przyjemniejsze dla oczu, zwłaszcza w nocy. Dzięki automatycznemu uruchamianiu, tryb włączy się po zachodzie słońca. Funkcja została przeniesiona z głęboko ukrytych opcji deweloperskich (Android 6.0) do interfejsu użytkownika. Tryb nocny będzie można znaleźć w sekcji _ Kolory i wygląd _.

lop

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)