Najszybszy procesor świata dla superkomputerów

Najszybszy procesor świata dla superkomputerów

Najszybszy procesor świata dla superkomputerów
Źródło zdjęć: © Nvidia
19.05.2011 12:40, aktualizacja: 19.05.2011 12:50

Firma NVIDIA zaprezentowała procesor graficzny Tesla M2090, najszybszy układ do obliczeń równoległych na świecie, przeznaczony do obliczeń wielkoskalowych. Nowy procesor osiągnął rekordową wydajność w jednym z głównych testów wydajności w zastosowaniach naukowych

Układ został wyposażony w 51. rdzeni przetwarzania równoległego architektury CUDA i osiąga maksymalną wydajność 655 GigaFLOPS w operacjach zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją, prześcigając dziesięciokrotnie rozwiązania wykorzystujące jedynie procesory centralne.

Cztery procesory graficzne Tesla M029. współpracujące z czterema procesorami centralnymi osiągnęły rekordową wydajność w aplikacji AMBER 11 - jednym z najpopularniejszych narzędzi do symulacji biomolekuł - generując 69 nanosekund symulacji na dzień. Najszybsza odnotowana wydajność superkomputera opartego wyłącznie na procesorach centralnych to jedynie 46 ns symulacji na dzień.

"To najlepsze osiągi, jakie widzieliśmy. Procesory Tesla M209. sprawią, że użytkownicy aplikacji AMBER na naszym uniwersytecie uzyskają wydajność, jakiej nie osiągnęliby nawet ze swobodnym dostępem do superkomputera” - twierdzi Ross Walker z Centrum Komputerowego San Diego i jeden z głównych współautorów kodu aplikacji AMBER.

Procesor graficzny Tesla M209. będzie montowany w serwerach, takich jak m.in. nowy HP ProLiant SL390 G74U. Rodzina serwerów SL390 jest częścią systemu SL6500 firmy HP, stworzonego z myślą o rozbudowie na dużą skalę i przeznaczonego dla klientów wykorzystujących obliczenia wielkoskalowe. Serwery SL390 zostały stworzone z myślą o środowiskach wykorzystujących rozwiązania do obliczeń hybrydowych, w których wykorzystuje się jednocześnie procesory centralne i graficzne.

Serwer SL39. G74U może obsłużyć do ośmiu procesorów graficznych Tesla M2090 w obudowie o wysokości 4U typu half-width, oferując najwyższą proporcję procesorów graficznych do centralnych na rynku (8xGPU na 2xCPU). System doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, począwszy od chemii kwantowej, przez dynamikę molekularną, aż po przetwarzanie informacji sejsmicznych i analizy danych.

Naturalnie procesor Tesla M2090 oferuje znakomitą wydajność nie tylko w aplikacji AMBER – nowy układ sprawdzi się doskonale w szerokiej gamie programów do obliczeń wielkoskalowych akcelerowanych przez procesor graficzny. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do obliczeń dynamiki molekularnej, NAMD i GROMACS; aplikacje CAD, Anys Mechanical, Altair Acusolve i Simulia Abaqus; aplikacje geonaukowe, WRF, HOMME i ASUCA; aplikacje dla przemysłu paliwowego, Paradigm Voxelgeo i Schlumberger Petrel, a także inne kluczowe narzędzia, jak MATLAB, GADGET2 i GPU-BLAST.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)