Najstarszy most na świecie. Budowla wytrzymała ponad 4000 lat

Najstarszy most na świecie. Budowla wytrzymała ponad 4000 lat

Najstarszy most na świecie. Budowla wytrzymała ponad 4000 lat
Źródło zdjęć: © British Museum
Arkadiusz Stando
16.04.2018 10:12

Najstarszy na świecie most leżący na południu Iraku zostanie zabezpieczony dla przyszłych pokoleń. Dzięki projektowi British Museum oraz irackiej rady ds. zabytków i dziedzictwa, most ma być poddany specjalnym zabiegom konserwacyjnym.

Most w Tello powstał między 2000 a 3000 rokiem p.n.e. To czyni go najstarszym istniejącym mostem na Ziemi. Jego niezwykłe przetrwanie tylu lat zachwyciło archeologów z British Museum i wspólnie z grupą archeologów z Iraku postanowili przywrócić most do jak najlepszego stanu.

Konserwacja mostu będzie tylko jednym z kilku elementów programu prowadzonego przez British Museum. Pośród celów Brytyjczyków, znalazł się także program szkoleniowy. Wedle tych postanowień, mają nauczyć miejscowych stażystów odpowiedniego traktowania budowli tak starych jak chociażby ten most.

Obraz
© British Museum

Odratowanie starego mostu może przynieść Irakijczykom korzyści finansowe. Twierdzą, że przyczyni się do rozwoju turystyki, przedstawiającej bogate dziedzictwo Iraku. Na terenie tego państwa leżało niegdyś wiele starożytnych miast Mezopotamii. Do nich należy miasto Girsu, które położone jest tuż przy restaurowanym moście. Archeologowie twierdzą, że turystyka może znacznie rozwinąć się do 2020 roku.

Most zbudowany dla starożytnego miasta został odkryty dopiero w 1929 roku. Opisany wtedy jako "enigmatyczna budowla", był interpretowany jako świątynia, wał przeciwpowodziowy czy regulator ilości wody w rzece. Jednak na podstawie fotografii z 1930 roku oraz zdjęć satelitarnych z 1960 r. udało się stwierdzić, że w rzeczywistości był to most. Od czasu wykopalisk pozostał odkryty i nastawiony na wszelkie zjawiska, które doprowadzały do jego uszkodzenia.

Źródło: British Museum

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)