Najstarsze mumie świata zagrożone. Zmiany klimatu mogą ich nie oszczędzić
Zmiany klimatu są poważnym zagrożeniem nie tylko dla naszego środowiska. Najnowsze badania sugerują, że mogą mieć negatywny wpływ również na starożytne artefakty. Mowa tutaj o najstarszych mumiach świata, które pochodzą z Chile. Są one starsze niż te znalezione w Egipcie i kryją w sobie wiele cennych informacji o kulturze Chinchorro.
08.07.2024 | aktual.: 08.07.2024 15:44
Mumie z Chinchorro to najstarsze znane zmumifikowane ludzie szczątki, będące pozostałościami po kulturze Chinchorro. Ta częściowo nomadczyna, nadmorska kultura zbieracko-łowiecka istniała między 5450 a 890 rokiem przed naszą erą. Wyróżniał ją m.in. specyficzny rytuał pochówku, który uwzględniał mumifikowanie. Serwis WION zwraca uwagę, że mumie z Chile są jeszcze starsze niż egipskie mumie faraonów i ich zdobione grobowce.
Najstarsze mumie świata zagrożone
Zdaniem Bernando Arriazy, prof. z Uniwersytetu w Tarapaca, starożytni ludzie Chinchorro zaczęli mumifikować swoich zmarłych ok. 5000 lat temu, podczas gdy Egipcjanie zaczęli robić to znacznie później w ok. 2600 r. p.n.e. Chilijskie mumie odkryto na początku XX wieku. Według serwisu Przystanek Nauka do czasów współczesnych odkryto ich blisko 300, a wiele z nich przetrwało do teraz dzięki dobrym warunkom środowiskowym, związanym z niedużą odległością od morza i pustyni.
Miejsce pochówku mumii z Chincorro zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na ogromną wartość archeologiczną. Te działania mogą jednak nie być wystarczające. Chodzi przede wszystkim o mumie, które wciąż pozostają nieodkryte i znajdują się pod piaskami pustyni Atacama. Zagrażają im zmiany klimatyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jeśli mamy wzrost temperatury powierzchni morza, na przykład, na całym wybrzeżu północnego Chile, zwiększy to wilgotność atmosfery" - powiedział Claudio LaTorre, paleo-ekolog z Katolickiego Uniwersytetu w Chile, cytowany przez WION. Jego zdaniem może to generować rozkład w miejscach, w których obecnie się go nie obserwuje i doprowadzić do bezpowrotnej utraty starożytnych mumii, ale i innych, cennych artefaktów. Archeolodzy są zaniepokojeni tym faktem i dążą do zwiększenia świadomości odnośnie wpływu zmian klimatycznych na mumie i inne zabytki.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski