Najstarsza znana tablica z Dziesięcioma Przykazaniami. Trafi na sprzedaż
Najstarsza znana tablica z Dziesięcioma Przykazaniami, która liczy ok. 1500 lat, niedługo trafi na aukcję, a eksperci spodziewają się, że może osiągnąć cenę nawet dwóch milionów dolarów. Kamienny artefakt, ważący ponad 50 kg i mierzący ok. 0,6 m zawiera 20 linijek tekstu, które są zgodne z wersetami Biblii, wspólnymi zarówno dla tradycji żydowskich, jak i chrześcijańskich.
18.11.2024 | aktual.: 18.11.2024 10:34
Tablica z Dziesięcioma Przykazaniami, która w grudniu trafi na aukcję w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's, została odkryta w 1913 r. podczas wykopalisk związanych z budową linii kolejowej w południowej części dzisiejszego Izraela. Jak donosi CNN, artefakt znajdował się w pobliżu miejsc wczesnych synagog, meczetów oraz kościołów i liczy ok. 1500 lat. Wyryto na nim 10 przykazań w języku paleo-hebrajskim. Jest jedyną kompletną tabliczką z Dziesięcioma Przykazaniami, która pochodzi z okresu późnego Bizancjum.
Tablica przez lata pozostawała zapomniana
Serwis amerykańskiej telewizji zwraca jednak uwagę, że znalezisko nie było początkowo w pełni doceniane. Przez blisko 30 lat tablica była używana jako chodnik. Napisy były odsłonięte i narażone na intensywny ruch pieszy. Według oświadczenia prasowego wysłanego do CNN przez Sotheby’s, kamień został sprzedany uczonemu w 1943 r. Dopiero ta anonimowa osoba "rozpoznała go jako ważny samarytański Dekalog zawierający boskie nakazy centralne dla wielu wiar, który pierwotnie mógł być eksponowany w synagodze lub prywatnym mieszkaniu".
Dwadzieścia linijek tekstu wyrytych na kamieniu ściśle nawiązuje do wersetów biblijnych znanych zarówno tradycji chrześcijańskiej, jak i żydowskiej. Jednak tabliczka ta zawiera tylko dziewięć przykazań, które znajdują się w Księdze Wyjścia. Brakuje tutaj przykazania: "Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno". Zamiast niego na tabliczce znajduje się napis nawołujący do oddawania czci na Górze Garizim, miejscu uznawanym za święte przez Samarytan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ta niezwykła tablica jest nie tylko niezwykle ważnym historycznym artefaktem, ale także namacalnym łącznikiem z wierzeniami, które pomogły ukształtować zachodnią cywilizację. Spotkanie z tym wspólnym fragmentem dziedzictwa kulturowego oznacza podróż przez tysiąclecia i połączenie się z kulturami i wiarami przekazywanymi przez jeden z najwcześniejszych i najbardziej trwałych kodeksów moralnych ludzkości - zaznaczył Richard Austin, szef książek i manuskryptów Sotheby’s.