Najstarsza mapa świata według Babilończyków. Dziwne stworzenia i tajemnicze zapiski

W kolekcjach British Museum w Londynie znajduje się niezwykły artefakt, znany jako Imago Mundi, czyli "Babilońska Mapa Świata". Uznawana za najstarszą na świecie, powstała ok. 2600 do 2900 lat temu, w okresie świetności Neo-Babilońskiego Imperium. Choć jej dokładność naukowa nie może równać się z dzisiejszymi narzędziami typu Google Maps, to dostarcza wyjątkowych wglądów w to, jak starożytni Babilończycy postrzegali siebie i otaczający ich świat.

Mapa Babilończyków, która przedstawia ich spojrzenia na świat
Mapa Babilończyków, która przedstawia ich spojrzenia na świat
Źródło zdjęć: © CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons | Osama Shukir Muhammed Amin FRCP (Glasg)
oprac. KMO

03.07.2024 | aktual.: 03.07.2024 11:19

Jak podaje IFLScience, mapa została odnaleziona przez znanego archeologa Hormuzda Rassama w XIX wieku razem z innymi artefaktami w Sippar w obecnym Iraku ok. 40 kilometrów na południowy zachód od współczesnego Bagdadu. Mapa to mierząca 12,2 na 8,2 centymetra płyta, która przedstawia obraz Mezopotamii, uważanej za kolebkę cywilizacji.

Najstarsza mapa świata według Babilończyków

Na mapie zaznaczono Babilon oraz inne znaczące miasta i królestwa tamtego okresu, a wszystko otoczone jest przez niemal doskonały okrąg symbolizujący ocean. Odkrycia scholarów wskazują również na to, że na mapie znalazł się opis fantastycznych stworzeń, jak skrzydlaty koń, wielki wąż morski, czy człowiek-byk, a także postaci historycznych, takich jak Utnapisztim, odpowiednik bohatera biblijnej opowieści o potopie oraz Sargon, pierwszy władca Imperium Akadyjskiego.

Widać na niej również miejsce opisane, jako takie, "gdzie nie widać Słońca". Jak zaznacza IFL Science, być może Babilończycy wierzyli, że jest to kraina wiecznej ciemności, podobna do ciemnych obszarów opisanych w Eposie o Gilgameszu. Innym wytłumaczeniem może być zamieszczenie na mapie komentarza dotyczącego ruchu Słońca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mapa, pomimo swojej archeologicznej i naukowej wartości, nie byłaby dziś praktycznym narzędziem nawigacji. Jednak, jak zaznacza ekspert British Museum, dr Irving Finkel, przedstawia Babilon jako "niesamowicie obszerny w porównaniu z innymi miastami na mapie", co pokazuje, że "zawartość mapy bez wątpienia odzwierciedla Babilon jako centrum świata". To przekonanie o wyjątkowości Babilonu w ówczesnym świecie jest cennym świadectwem dawnych przekonań kulturowych.

Mapa ta pozostaje fascynującym świadectwem starożytnej wiedzy i wyobraźni, otwierając przed nowoczesnym odbiorcą okno na dawno miniony świat. Według źródeł IFLScience staje się nie tylko przedmiotem badawczym, ale także pomostem łączącym minioną epokę ze współczesnością.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)