Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce? 1. Firefox, 2. Chrome, 3. Explorer

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce? 1. Firefox, 2. Chrome, 3. Explorer

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce? 1. Firefox, 2. Chrome, 3. Explorer
Źródło zdjęć: © Van_PC / Flickr.com / CC
02.02.2012 16:34, aktualizacja: 03.02.2012 09:48

Google Chrome wyprzedził na polskim rynku Internet Explorera i zmierza powoli lecz stanowczo po pierwsze miejsce.

W ostatnich dniach stycznia przeglądarka Google miała 21,9. proc. rynku, natomiast walczący ze swoją złą sławą produkt giganta z Redmond 21,7 proc. Internet Explorer stał się więc trzecim graczem w naszym kraju.

Nasze krajowe podwórko jest pod tym względem bardzo oryginalne: rządzą na nim dwie alternatywne przeglądarki, a IE, które nadal wiedzie prym na świecie, zajmuje ostatnie miejsce na podium i systematycznie traci użytkowników (choć trzeba przyznać, że ten trend w ostatnim czasie znacznie zmalał). Do tego bardzo dużą rzeszą użytkowników może pochwalić się Opera - Norwegom udało się opanować 8 proc. naszego rynku, przy wynikach poniżej 2 proc. poza granicami Polski.

Co ciekawe - ostatnimi czasy utrzymuje się sytuacja, w której to głównie grupa użytkowników Firefoksa zasila grupę Chrome'a. Jeśli obecny trend się utrzyma, zamiana dwóch pierwszych pozycji nastąpi w ciągu kilku lat. Jednak Google ma w tej walce wszystkie atuty po swojej stronie - ewentualne zerwanie przez firmę kontraktu z Mozillą na promowanie ich wyszukiwarki, pozbawi fundację głównego źródła dochodu i zdecydowanie utrudni jej działanie.

Podsumujmy: Firefox traci użytkowników, Explorer traci drugie miejsce, Chrome zyskuje to, co tracą jego główni przeciwnicy, a my czekamy na dalsze wieści z pola walki.

jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)