Najnowszy superkomputer - jest dwukrotnie szybszy od poprzednika!

Nowy najszybszy superkomputer na świecie, napędzany koprocesorami Intel Xeon Phi i procesorami Intel? Xeon?, działa dwukrotnie szybciej od poprzedniego lidera.

Najnowszy superkomputer - jest dwukrotnie szybszy od poprzednika!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Nowy najszybszy superkomputer na świecie, napędzany koprocesorami Intel Xeon Phi i procesorami Intel Xeon, działa dwukrotnie szybciej od poprzedniego lidera.

"Milky Way 2"- najszybszy superkomputer na świecie

System zbudowany z tysięcy procesorów i koprocesorów firmy Intel zdobył właśnie tytuł najpotężniejszego superkomputera na świecie w 41. wydaniu listy 500 najszybszych superkomputerów.

System znany jako "Milky Way 2. zawiera 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi oraz 32 000 procesorów Intel Xeon i działa ze szczytową wydajnością 54,9 petaflopów (54,9 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) - ponad dwukrotnie szybciej, niż czołowy system w poprzednim wydaniu listy z listopada 2012 r. Jest to pierwszy system od 1997 roku, który został w całości oparty na rozwiązaniach firmy Intel i zajął pierwsze miejsce w rankingu.

System "Milky Way 2", zbudowany dla Państwowego Centrum Superkomputerowego w Guangzhou w Chinach, jest napędzany przez 3. 000 nowych, 12-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2600 v2, opartych na architekturze Ivy Bridge oraz 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi o łącznym poborze mocy 17,8 MW. Jest to nie tylko najszybszy, ale również jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów z listy Top500. System używa „architektury neoheterogenicznej”, co oznacza, że architektura sprzętowa oferuje wiele klas możliwości obliczeniowych dostępnych w ramach wspólnego modelu programistycznego.

Nowe rodziny koprocesorów Intel Xeon Phi 3000 i 7000
Intel zapowiedział również rozszerzenie bieżącej generacji koprocesorów Intel Xeon Phi o pięć nowych produktów o różnej wydajności, ilości obsługiwanej pamięci, energooszczędności i rodzaju obudowy, które są dostępne od dziś. Rodzina Intel Xeon Phi 7100. zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem największej wydajności i funkcjonalności, oferuje 61 rdzeni taktowanych zegarem 1,23 GHz, obsługę 16 GB pamięci (dwa razy więcej, niż dzisiejsze akceleratory i koprocesory) oraz wydajność 1,2 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji. Rodzina Intel Xeon Phi 3100 jest zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności przy niskim koszcie i oferuje 57 rdzeni taktowanych zegarem 1,1 GHz oraz wydajność 1 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji.

*„Knights Landing” – wybór koprocesora lub procesora *
Intel ujawnił informacje o drugiej generacji produktów Intel Xeon Phi, które umożliwią budowanie jeszcze wydajniejszych superkomputerów. Nowe produkty oparte na architekturze Intel MIC, określane kryptonimem "Knights Landing", będą dostępne w postaci koprocesora albo procesora-hosta (CPU) i wytwarzane w technologii 14-nanometrowej z drugą generacją tranzystorów 3D Tri-gate.

Jako koprocesor na karcie PCIe, układ "Knights Landing" będzie odciążał systemowy procesor Intel Xeon, podobnie jak w obecnych rozwiązaniach, i zapewni ścieżkę migracji użytkownikom bieżącej generacji koprocesorów.

Jednak zainstalowany bezpośrednio w gnieździe na płycie głównej będzie działał jako procesor i zaoferuje przełomową gęstość mocy obliczeniowej oraz wydajność na wat, wykonując wszystkie zadania podstawowego procesora i wyspecjalizowanego koprocesora.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Galaxy S 4 ze Snapdragonem 800 bije rekordy!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (187)