Najnowszy sterowiec US Army

Najnowszy sterowiec US Army

Najnowszy sterowiec US Army
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
10.08.2012 11:30

Wydawać by się mogło, że po katastrofie Hindenburga sterowce są, jakby to powiedzieć, spalone. Jak się jednak okazuje, nadają się świetnie do prowadzenia działań wywiadowczych co udowadnia LEMV - szpiegowski sterowiec US Army wielkości boiska piłkarskiego.

Sterowiec ma kilka zalet, których nie posiadają drony. Przede wszystkim może pozostawać w powietrzu przez całe tygodnie. Może także przenosić do siedmiu ton ładunku, który w każdej chwili można dostarczyć na teren działań bojowych. Kiedy LEMV (Long-Endurance Multi-Intelligence Vehicle), nie wykorzystywany jest do zadań transportowych służy jako mobilna platforma wywiadowcza, unosząca się na wysokości tysięcy stóp. Na tyle wysoko, by nie być narażonym na bezpośredni ostrzał z ziemi.

LEMV, prawie stumetrowy sterowiec produkcji Northrop Grumman, zaprojektowano w ten sposób by można było pilotować go z jego pokładu, albo może być sterowany zdalnie. Northrop twierdzi, że zasięg LEMV wynosi prawie 4 tysiące kilometrów.

Pierwszy lot sterowca LEMV, którego fragment możecie zobaczyć na powyższym nagraniu, trwał 9. minut i miał miejsce we wtorek w okolicach Lakehurst w stanie New Jersey. Podczas testowego lotu pojazd pilotowany był przez załogę, ale nietrudno sobie wyobrazić, że większość z planowanej floty 18 takich autonomicznych sterowców kierowana będzie zdalnie. W końcu ich głównym zadaniem jest długotrwały, mobilny nasłuch elektroniczny. Pierwsze egzemplarze mają trafić na Afgańskie niebo z początkiem przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)