Najnowszy ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. Polska dominuje

Według najnowszego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Pogorszyliśmy wynik z 2016 roku, w którym 33 polskie miasta załapały się do rankingu. Ale nie mamy już miejsca "lidera".

Najnowszy ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. Polska dominuje
Źródło zdjęć: © Europejska Agencja Środowiska
Arkadiusz Stando

Najpełniejszy na świecie ranking dotyczący zanieczyszczenia powietrza został własnie zaktualizowany. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla Polski. Przedstawia obraz globalnego kryzysu zdrowotnego, który w Europie dominujemy razem z Bułgarami.

Obraz
© WHO

Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyki dotyczą 4300 miast na świecie. Ujawniają dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego, który truje nas, doprowadzając do takich chorób jak astma, rak płuc czy choroby serca. Dziewięć z dziesięciu osób na całym świecie oddycha zatrutym powietrzem.

Mamy poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. Pozostałe w Bułgarii. Jednak w rezultacie to Bułgaria ma największy odsetek miast przekraczających normy jakości powietrza ustalone do 2020 roku, to aż 83 proc. W Polsce to ponad 72 proc. miast.

Najczystszym miastem w Europie jest Muonio. Leży na północy Finlandii, a średni poziom PM2,5 nie przekracza tam 2ug/m3. Żaden kraj w UE nie spełnia wytycznych WHO, najbliżej są Finlandia, Estonia i Szwecja.

Miejskie powietrze jest niebezpieczne prawie wszędzie, nie ma miejsc na świecie czystych od smogu. Aktualnie liderem światowego zanieczyszczenia są Indie. Spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 15 znajduje się w Indiach. Poziomy smogu są tam przerażająco wysokie.

Obraz
© WHO

Symbolem smogu na świecie był Pekin. Pokazał też, że stan powietrza można znacznie poprawić. Aktualnie miasto nie jest już nawet w top 100. W 2013 roku Pekin był jeszcze 40 na świecie, a cztery lata temu już na 187. Do teraz, poziomy zanieczyszczenia w chińskich miastach spadły średnio o 30 proc.

Źródło: Unearthed / WHO

światowa organizacja zdrowiawhosmog
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)