Najnowsze procesory Intel

Najnowsze procesory Intel

10.01.2011 11:04, aktual.: 10.01.2011 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel wprowadził drugą generację rodziny procesorów Intel Core. Producent ujawnił szereg nowych funkcji i usług, a także kilka unikalnych umów związanych z wprowadzeniem na rynek nowych procesorów

Pierwszą nowością jest grafika zintegrowana z procesorem w jednym układzie. Jak zapewnia producent, w ciągu najbliższego roku najwięksi producenci OEM z całego świata powinni przedstawić ponad 50. modeli komputerów stacjonarnych i laptopów wyposażonych w nowe rozwiązania Intela.

Obraz
© (fot. Intel)

Nowe funkcje to m.in. Intel Insider, Intel Quick Sync Video, a także nowa wersja nagradzanego już wcześniej rozwiązania Intel Wireless Display (WiDi), które w obecnej wersji dodaje obsługę trybu 1080. HD oraz ochronę zawartości. Pozwoli to przesyłać materiały w rozdzielczości HD z ekranu laptopa do telewizora. Firma ujawniła również umowy z CinemaNow, Dixons Retail plc, Hungama Digital Media Entertainment, Image Entertainment, Sonic Solutions, Twentieth Century Fox Home Entertainment oraz Warner Bros. Digital Distribution.

Obietnica nowych doznań wizualnych

Rodzina procesorów Intel Core drugiej generacji to pierwsza architektura, łącząca w jednym układzie technologie wizualne i grafikę 3. oraz wydajne mikroprocesory. Każdy wykonany w technologii 32 nanometrów procesor ma nowoopracowaną, zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics. Pozwala to uzyskać wyraźny wzrost wydajności graficznej w porównaniu do układów graficznych starszej generacji, zarówno w przetwarzaniu mediów HD, jak i podczas grania w popularne gry. Nowe układy podnoszą wydajność a jednocześnie zapewniają długi czas pracy na baterii, pozwalając na budowę mniejszych, bardziej innowacyjnych systemów.

Ponadto nowa funkcja Intel Insider, daje konsumentom dostęp bezpośrednio z poziomu komputera do niedostępnych wcześniej filmów w rozdzielczości HD. Aby pokazać tę funkcję, podczas prezentacji na targach CES, głos zabrał Kevin Tsujihara, prezes Warner Home Entertainment Group:

- Warner Bros. postrzega komputer PC jako jedną z najpowszechniej dostępnych i najbardziej wszechstronnych platform do dostarczania cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie. Teraz, gdy Intel wprowadził lepsze zabezpieczenia, możemy udostępniać nasze nowe tytuły oraz popularne pozycje katalogowe w pełnej rozdzielczości HD, do użytku na komputerach PC. Odbywać się to będzie przez nasz sklep WBShop, a także za pośrednictwem partnerów, takich jak CinemaNow.

We współpracy ze studiami filmowymi w Hollywood i Bollywood, a także czołowymi dystrybutorami treści, takimi jak CinemaNow, Dixons Retail plc, Hungama Digital Media Entertainment, Image Entertainment, Sonic Solutions, Twentieth Century Fox Home Entertainment, Warner Bros. Digital Distribution i innymi, Intel tworzy chronione środowisko do dystrybucji, przechowania i odtwarzania materiałów premium. Dzięki temu właściciele treści i usług wideo będą mogli udostępniać więcej filmów w wysokiej rozdzielczości. Komercyjna dystrybucja materiałów filmowych HD najwyższej jakości z wykorzystaniem technologii Intel Insider planowana jest jeszcze w tym kwartale.

Eden pokazał także, jak konsumenci mogą z pomocą technologii Intel WiDi 2.0 przesłać materiały takie jak film wideo na duże telewizory HDTV. Dodatkowe usprawnienia w Intel WiDi 2.0 przynoszą obsługę rozdzielczości 1080. HD, a także chronionych treści przesyłanych strumieniowo z Internetu lub odtwarzanych lokalnie z odtwarzacza Blu-ray lub DVD.

Kolejnym unikalnym elementem wpływającym na wrażenia wizualne, jaki został wbudowany w procesory z rodziny Intel Core drugiej generacji, jest Intel Quick Sync Video. Jest to zintegrowana akceleracja sprzętowa, która pozwala skrócić czas wykonywania takich zadań jak edycja lub udostępnianie nagrań wideo. Intel szacuje, że dzięki Intel Quick Sync użytkownicy komputerów PC będą mogli w ciągu zaledwie 1. sekund skonwertować 4-minutowy film HD do obejrzenia na iPodzie.

Oszczędność energii i wysoka wydajność

Procesory Core i3. i5 i i7 są także wyposażone w ulepszoną technologię Intel Turbo Boost 2.0. Funkcja ta automatycznie przełącza zasoby rdzenia procesora i zintegrowanej z nim grafiki, aby zwiększyć wydajność.

Inne, nowe funkcje układu to m.in. Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel InTru 3-D oraz Intel Clear Video Technology HD. Intel InTru 3-D pozwala na odtwarzanie stereoskopowego obrazu 3. na telewizorach HDTV 3D lub monitorach przez złącze HDMI 1.4. Intel AVX zwiększa wydajność w wymagających aplikacjach wizualnych, np. do przetwarzania audio, a także podczas profesjonalnej edycji wideo, takiej jak łączenie ze sobą wielu zdjęć. Intel Clear Video poprawia jakość wizualną oraz wierność kolorów podczas odtwarzania wideo.

Intel ogłosił wprowadzenie szerokiej gamy modeli nowych procesorów, w tym wersji z funkcjonalnością vPro. Intel prezentuje ponad 20 nowych procesorów, nowe chipsety i nowe układy bezprzewodowe, w tym nowe procesory Intel Core i7, i5 i i3, chipsety z rodziny Intel 6, a także karty sieciowe Intel Centrino Wi-Fi i WiMAX. Produkty te posłużą do wprowadzenia na rynek ponad 500 platform komputerów przenośnych i stacjonarnych od wszystkich czołowych producentów na świecie. Systemy czterordzeniowe będą dostępne od 9 stycznia, natomiast systemy dwurdzeniowe pojawią się w lutym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)