Najniebezpieczniejsze lotniska świata. Lądowanie w tych miejscach mrozi krew w żyłach

Najniebezpieczniejsze lotniska świata. Lądowanie w tych miejscach mrozi krew w żyłach

Lotnisko Lukal w Nepalu
Lotnisko Lukal w Nepalu
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
20.06.2021 15:34

Ograniczona przestrzeń oraz nietypowe położenie to tylko kilka z cech charakterystycznych najniebezpieczniejszych lotnisk świata. W ich przypadku każdorazowe podejście do lądowania to ogromne ryzyko, które mogą podjąć wyłącznie najlepsi i doświadczeni piloci. Oto przykłady kilku z nich.

1 / 4

Port lotniczy Lukla w Nepalu

Lotnisko Lukla w Nepalu nie bez powodu zaliczane jest do jednych z bardziej przerażających. Jest położone na wysokości 2860 m n.p.m., a pas startowy liczy zaledwie 460 m długości i 20 m szerokości. Dodatkowo kończy się przed 600 m przepaścią.

2 / 4

Port lotniczy Gisborne w Nowej Zelandii

Do grona najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie zalicza się Port lotniczy Gisborne położony na Wyspie Północnej, w Nowej Zelandii. Przez znajdujący się tutaj pas startowy przebiega czynna linia kolejowa Palmerston North-Gisborne Line. Dlatego ogromną rolę odgrywa tutaj właściwe wyczucie czasu. Nawet niewielka pomyłka ze strony pilota może doprowadzić do tragedii.

3 / 4

Port lotniczy Gustaw III, Saint-Barthélemy, Karaiby

Obraz
© Getty Images | Andrew Woodley/Education Image

Lotnisko na niewielkiej, francuskiej wyspie Saint-Barthélemy zlokalizowane jest w imponującej lokalizacji. Jego krótki pas startowy kończy się bezpośrednio na plaży. Mogą tutaj lądować wyłącznie małe samoloty, które mieszczą na pokładzie do 20 pasażerów oraz samoloty handlowe.

4 / 4

Port lotniczy Juancho E. Yrausquin, Wyspa Saba, Niderlandy Karaibskie

Obraz
© Wikipedia | Fyodor Borisov

Lotnisko Juancho E. Yrausquin znajduje się na wyspie Saba, która jest gminą zamorską Holandii. Posiada bardzo krótki pas startowy o długości użytkowej 305 m, otoczony wzgórzami. Wielu pilotów uważa je za jedno z najbardziej wymagających lądowisk na świecie. Jeden błąd może zakończyć się poważnym wypadkiem, a nawet rozbiciem się samolotu o skały.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)