Najmniejszy polski satelita. Leci w kosmos 14 stycznia
Najmniejszy polski satelita HYPE poleci na orbitę 14 stycznia 2025 r. Projekt studentów Akademii Górniczo-Hutniczej to satelita standardu PocketQube o wymiarach 5 x 5 x 5 cm. To najmniejsze tego typu urządzenie zbudowane do tej pory w Polsce.
HYPE został zbudowany przez studentów AGH, działających w ramach Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jest to pierwsze tego typu urządzenie zbudowane w całości przez studentów.
Satelita HYPE trafi na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12, która startuje o 19:49 14 stycznia 2025 r. Start odbędzie się z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii. Satelita ma trafić na orbitę na wysokość 525 km, gdzie rozpocznie misję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Już jutro satelita znajdzie się na orbicie docelowej. W ciągu 5-10 dni HYPE zostanie oddzielony od reszty statku D-Orbit i wyrzucony z kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów – mówi Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.
HYPE wyposażony jest m.in. w miniaturowy spektrometr, który umożliwia obserwację Ziemi. Pozwoli on na ocenę zanieczyszczenia światłem, pyłami wulkanicznymi, a także na obserwację degradacji obszarów leśnych.
Satelita wykorzysta też miniaturową kamerę, zamontowaną na składanym ramieniu. Ma być ona skierowana na wyświetlacz satelity. Będą pojawiać się na nim grafiki wysłane ze stacji naziemnej. Element ten ma na celu promocję polskich osiągnięć technologicznych i popularyzację nauki i technologii kosmicznych.
- Cel był bardzo ambitny. Opieraliśmy się na własnej wiedzy, testach, licznych materiałach naukowych czy konsultacjach. Tworzenie HYPE to piękna przygoda, która pokazała, jak dzięki determinacji w krótkim czasie można zdobyć niesamowite nakłady wiedzy i doświadczenia. Ukończenie tego projektu nie byłoby możliwe bez pracy zespołowej wielu ambitnych i zaangażowanych młodych osób – mówi Paweł Rapta, jeden z twórców satelity.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski