Najmłodszy informatyk świata certyfikowany przez Microsoft

Najmłodszy informatyk świata certyfikowany przez Microsoft

Najmłodszy informatyk świata certyfikowany przez Microsoft
Źródło zdjęć: © youtube.com
25.01.2010 13:37, aktualizacja: 25.01.2010 14:22

Marko Casalan ma 8 lat i mieszka z rodzicami w Macedonii. Chłopiec uczęszcza wraz ze swoimi rówieśnikami do szkoły, a po lekcjach trenuje sztukę walki muay thai. Wydaje się, że Marko to zwykły ośmiolatek, ale w rzeczywistości może się on pochwalić niespotykanymi osiągnięciami - kilkoma certyfikatami Microsoftu, które przyznawane są tylko specjalistom z branży IT

Marko jest niezwykle uzdolnionym dzieckiem. W wieku 2 lat nauczył się czytać i pisać, po czym natychmiast zabrał się za poznawanie tajników komputera. W wieku zaledwie 6 lat chłopiec został najmłodszym na świecie administratorem systemów z certyfikatem Microsoftu. Dwa lata później uzyskał również certyfikaty profesjonalisty (Microsoft Certified Professional) oraz inżyniera systemów (Microsoft Certified Systems Engineer).

Rodzice Marka prowadzą prywatną szkołę, w której uczą dzieci podstaw informatyki. Oboje jednak przyznają, że gdy mają problem z komputerami w pracy, zwracają się o pomoc do syna. Państwo Casalan myślą o wysłaniu chłopca za granicę do szkoły dla wybitnie uzdolnionych dzieci, ponieważ w Macedonii nie ma takiej placówki. Jednocześnie planują oni wydanie książki, w której na podstawie obserwacji ich własnego syna chcą opisać metody uczenia informatyki we wczesnym dzieciństwie.

Ulubionym przedmiotem Marko w szkole jest matematyka. Często wciela się on również w rolę nauczyciela i prowadzi zajęcia z zakresu informatyki dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Jest to możliwe dzięki sali laboratoryjnej z 1. komputerami, którą podarował chłopcu premier Macedonii. Młody geniusz z rozbawieniem opowiada o nagrodzie jaką dostał od Microsoftu po zdaniu pierwszego z egzaminów. Otrzymał wtedy gry komputerowe i płyty DVD z kreskówkami. Chłopiec mówi jednak, że nie interesują go takie rozrywki. W Macedonii Marko jest prawdziwą gwiazdą.

W przyszłości najmłodszy inżynier Microsoftu chciałby stworzyć własny system operacyjny i poznać bliżej amerykańskiego giganta. Trzymamy kciuki za karierę małego Marko i mamy nadzieję, że wszystkie "Windowsy" przyszłości będą tworzone przez ludzi, którzy w dzieciństwie byli takimi geniuszami jak młody Macedończyk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (384)