Najlepsze pakiety Internet Security

Programy Internet Security zapewniają ochronę przed wirusami i atakami komputerowymi, ale niewiele poza tym. Rozbudowaną kontrolę rodzicielską, mechanizmy tworzenia kopii zapasowych i narzędzia do porządkowania systemu oferują dopiero programy z najwyżej półki.

Najlepsze pakiety Internet Security
Źródło zdjęć: © PC World

Tradycyjny program Internet Security to w najprostszej postaci połączenie antywirusa i firewalla. Nie znaczy to, że nie zdarzają się tego typu pakiety wyposażone w dodatkowe funkcje.

W Panda Internet Security 201. jest to opcja przechowywania kopii zapasowej plików na serwerze, w McAfee Internet Security 2010 masz do dyspozycji narzędzie do trwałego kasowania plików z dysku, a w BitDefender Internet Security 2010 funkcję szyfrowania plików. To jednak tylko pojedyncze dodatki. To, co najlepsze, zarezerwowane jest dla programów z najwyższej półki.

Obraz
© (fot. PC World)

Skąd się biorą różnice w cenie

Typowy pakiet Internet Security kosztuje z reguły niewiele ponad 10. zł. Za jego bardziej rozbudowaną wersję zapłacisz nawet dwa razy więcej. Skąd bierze się różnica w cenie?
Dodatkiem numer jeden do każdego liczącego się pakietu zabezpieczającego jest obecnie usługa tworzenia i przechowywania kopii zapasowych online. Kopie plików przechowywane są w zaszyfrowanej postaci na serwerach producenta, co w praktyce gwarantuje ich całkowite bezpieczeństwo. Standardowo limit przestrzeni dyskowej wynosi 2 GB, dlatego trudno mówić o codziennym wykorzystywaniu tej usługi do przechowywania wszystkich danych (np. zdjęć z wakacji), ale do kopiowania najważniejszych dokumentów nada się doskonale.

Trudno także znaleźć pakiet Total Security, który byłby pozbawiony zestawu narzędzi do optymalizowania pracy systemu. Przybierają one różne nazwy, ale oferują z reguły podobne funkcje: defragmentację dysku, czyszczenie rejestru i usuwanie duplikatów oraz nieużywanych plików. Coraz popularniejsze są także niszczarki plików, dzięki którym usuniesz plik z dysku w taki sposób, że nie będzie dało się go potem odzyskać.

Producenci nadrabiają również zaległości w implementowaniu modułów kontroli rodzicielskiej. Nadal jednak zbyt często ich możliwości sprowadzają się tylko do kontrolowania treści przeglądanych stron, ale już bez możliwości nadzorowania czasu spędzanego przez dziecko przy komputerze.

Bezpieczeństwo plików i haseł gwarantują natomiast wbudowane narzędzia do szyfrowania. W zależności od programu możesz utworzyć zaszyfrowany kontener plików lub skorzystać z bezpiecznego menadżera haseł, który zintegruje się z przeglądarką internetową i ułatwi logowanie do zapamiętanych serwisów.

Producenci oprogramowania starają się również ułatwić zarządzanie domowymi sieciami lokalnymi. Instalując to samo oprogramowanie we wszystkich domowych komputerach (wystarczy, że masz zakupioną licencję na 3 stanowiska), uzyskasz możliwość łatwego skonfigurowania wymiany plików i usług pomiędzy nimi, bez konieczności zgłębiania tajników ustawień sieciowych.

Oczywiście każdy z producentów starał się zaskoczyć użytkowników czymś unikalnym. W przypadku BitDefendera było to narzędzie do automatycznego sprawdzania aktualizacji zainstalowanych programów. Z kolei McAfee dodaje do swojego pakietu Total Security rozbudowaną wersję aplikacji SiteAdvisor Plus, która integruje się z przeglądarką internetową, chroniąc przed groźnymi stronami internetowym - możesz nawet zabezpieczyć dostęp do nich hasłem. BitDefender Total Security 2010

BitDefender wyposażył swoją aplikację w pomocne narzędzia usprawniające zarządzanie systemem operacyjnym i plikami na dysku. Dzięki funkcji Tune-Up uruchomisz defragmentację dysku, znajdziesz duplikaty plików i wyczyścisz systemowy rejestr. Z kolei moduł Vulnerability wyszuka w systemie aplikacje, które wymagają aktualizacji. Aplikacja instaluje również niszczarkę plików, która bezpowrotnie usuwa wskazane pliki z dysku. Trzecią nowością jest usługa tworzenia kopii zapasowych. Możesz nakazać BitDefenderowi automatyczne wykonywanie kopii na drugim dysku lub płytach DVD / Blu-ray, a nawet przechowywać pliki na serwerze. Możesz do tego celu wskazać własne konto FTP lub skorzystać z przydzielonego limitu 2 GB na serwerach producenta.

To sprawia, że i tak mocno rozbudowane oprogramowanie BitDefendera - obecne tutaj moduły kontroli rodzicielskiej i szyfrowania plików były obecne także w uboższej wersji Internet Security -stało się jeszcze bardziej wszechstronne.

G Data Total Care 2010

Pakiet G Data TotalCare odziedziczył po wersji Internet Security wszystkie pożądane funkcje, jak niszczarka plików czy ochronę rodzicielską z możliwością oddzielnej kontroli czasu spędzanego przez dziecko przy komputerze i na przeglądaniu Sieci. Dodatkowo otrzymujesz do dyspozycji mechanizm tworzenia kopii zapasowych online z 1 GB limitu miejsca na serwerze producenta.

Obraz
© G Data TotalCare 201. zawiera zaawansowany moduł kontroli rodzicielskiej, za pomocą którego będziesz mógł kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze (fot. PC World)

Brakuje jednak lepszej integracji z przeglądarką internetową, która pozwoliłaby na ochronę haseł wpisywanych do formularzy na stronach WWW. Niczym szczególnym nie wyróżnia się wchodzący w skład zestawu Tuner do optymalizacji systemu - za jego pomocą usuniesz nieużywane pliki tymczasowe, skróty i automatycznie przywrócisz bezpieczne ustawienia w niektórych aplikacjach, np. w odtwarzaczu Windows Media Player. I tak nie zmienia to jednak faktu, że tradycyjnie już pakiety G Daty należą do lepiej wyposażonych programów na rynku. Kaspersky PURE

PURE to najnowszy program Kasperskiego. Od uznanego Kaspersky Internet Security 201. odróżnia go przede wszystkim obecność narzędzi pozwalających lepiej zarządzać prywatnymi danymi i tożsamością internetową. Producent rozbudował funkcje kontroli rodzicielskiej - możesz teraz kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze, nadzorować odwiedzane przez nie strony internetowe, wyszukiwane frazy oraz pobierane pliki.

Obraz
© Kaspersky PURE pozwala na zdalne zarządzanie ustawieniami bezpieczeństwa wszystkich komputerów w sieci domowej (fot. PC World)

Wśród nowych opcji znalazł się menadżer haseł, funkcja szyfrowania danych i mechanizm ochrony sieci lokalnej. Dzięki tej ostatniej funkcji możesz zdalnie kontrolować ustawienia bezpieczeństwa innych komputerów w domu, o ile tylko zainstalowano w nich oprogramowanie Kasperskiego. Dotychczas tak zaawansowanymi ustawieniami mogły się poszczycić jedynie programy zabezpieczające skierowane do odbiorcy biznesowego. W PURE zadebiutowała także długo wyczekiwana opcja tworzenia kopii zapasowych, niestety bez możliwości przechowywania danych w chmurze na serwerach Kasperskiego. To, oprócz braku polskiej wersji językowej, jedyne większe wady programu.

McAfee Total Security 2010
Już podstawowy pakiet McAfee Internet Security 201. wyróżniał się na tle konkurencji rozbudowanymi opcjami, np. obecnością usługi przechowywania kopii zapasowych online. Trudno więc oczekiwać, aby wersja Total Security oferowała radykalnie więcej dodatków.
Nie zabrakło tutaj narzędzi do optymalizacji systemu, niszczarki plików, rozbudowanego modułu kontroli rodzicielskiej oraz wspomnianego już narzędzia do tworzenia kopii zapasowych - z tą różnicą, że w wersji Internet Security limit pojemności wynosił 1 GB, a w Total Security został zwiększony do 2 GB. Z nowości należy wymienić aplikację SiteAdvisor Plus, która chroni komputer przed niebezpiecznymi witrynami oraz narzędzie do zabezpieczania sieci domowej, dzięki której będziesz mógł udostępniać zasoby tylko zaufanym komputerom. Zabrakło natomiast opcji umożliwiających szyfrowanie plików i haseł.

Norton 360 4.0

Pakiet Nortona 36. był jednym z pierwszych tego typu na rynku. Podobnie jak cała linia nowych produktów Symanteca, także Norton 360 w wersji 4.0 instaluje się błyskawicznie, a w trakcie działania nie wpływa na spowolnienie działania systemu operacyjnego. Program bardzo poprawia bezpieczeństwo przeglądania Internetu. Po integracji z przeglądarką internetową oferuje możliwość bezpiecznego przechowywania haseł w sejfie tożsamości, wyświetla informacje na temat reputacji stron WWW, a także skanuje pobierane pliki zanim jeszcze mogłyby stanowić zagrożenie dla komputera (za tą ostatnią opcję odpowiada technologia Norton Download Insight). Moduł ochrony tożsamości chroni także przed nieprzemyślanym podaniem na stronie poufnych danych osobowych, jak numer karty kredytowej lub prywatny numer telefonu.

Obraz
© Mechanizm tworzenia kopii zapasowej na dysku lub w chmurze to obecnie standard wśród testowanych programów (fot. PC World)

W tak rozbudowanym pakiecie nie mogło także zabraknąć usługi przechowywania kopii zapasowych online. Na starcie otrzymujesz 2 GB miejsca na serwerach producenta, które da się za dopłatą zwiększyć do 2. GB. Możliwości programu da się jeszcze bardziej rozbudować, instalując bezpłatny dodatek Norton Add-on Pack - zawiera on moduł kontroli rodzicielskiej, za pomocą którego zablokujesz dostęp do niepożądanych stron innym użytkownikom komputera.
Wielka szkoda, że w tym zalewie opcji zabrakło narzędzi do zarządzania danym na dysku, a w szczególności do szyfrowania i trwałego usuwania plików. Zamiast tego trzeba zadowolić się stosunkowo prostym modułem optymalizacji komputera.

Panda Global Protection 2010

Pakiet Pandy powstał wedle wypróbowanego przez konkurencję przepisu. Sprowadza się on do dodania do zwykłego pakietu Internet Security funkcji tworzenia kopii zapasowych online i narzędzi do optymalizacji systemu. Program wyróżnia się aż 5 GB przestrzeni dyskowej udostępnionej przez producenta na potrzeby przechowywania kopii zapasowych, ale nie oferuje tak rozbudowanych opcji automatyzacji pracy, jak inne pakiety. Także opcje optymalizacji wydajności sprowadzają się tylko do defragmentacji dysku i porządkowania plików systemowych.

Wszystkie inne funkcje, takie jak ochrona rodzicielska czy ochrona tożsamości były już dostępne w wersji Internet Security, chociaż trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre z tych ustawień mogłyby być bardziej rozbudowane. Zabrakło także narzędzi do kasowania plików i szyfrowania danych.

Trend Micro Internet Security Pro 2010

Programy antywirusowe japońskiej firmy Trend Micro są wciąż mało znane wśród polskich konsumentów. Tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się pakietowi Trend Micro Internet Security Pro. Producent wyposażył go w funkcje odpowiedzialne za kontrolę rodzicielską, ochronę tożsamości i zestaw podstawowych narzędzi do optymalizacji wydajności systemu. Cieszy możliwość tworzenia zaszyfrowanych kontenerów danych, zabrakło jednak opcji tworzenia kopii zapasowych, nawet w najprostszym wariancie offline. Dużą wadą programu jest również brak polskiej wersji językowej. ZoneAlarm Extreme Security

Marka ZoneAlarm znana jest głównie z popularnego firewalla. Jednak rozbudowany pakiet ZoneAlarm Extreme Security znacznie przewyższa możliwościami zwykłe rozwiązania typu Internet Security. Otrzymujesz do dyspozycji narzędzia do sprawowania kontroli rodzicielskiej, ochrony tożsamości oraz przyśpieszania systemu. Nie mogło zabraknąć także obowiązkowej usługi przechowywania kopii zapasowych online - masz do dyspozycji 2 GB. Dostępne jest także narzędzie do szyfrowania plików. Producent pryzgotował także dodatek ForceField do przeglądarki internetowej, który chroni przed niebezpiecznymi stronami WWW, a także pozwala na uruchomienie trybu bezpiecznego przeglądania.

Obraz
© Dzięki sejfowi tożsamości wbudowanemu w program ZoneAlarm Extreme Security uchronisz się przed wyciekiem poufnych informacji, jak prywatny adres e-mail lub numer karty kredytowej (fot. PC World)

ZoneAlarm Extreme Security nie jest jednak pozbawiony wad. Program jest powolny w działaniu, nawet pomimo tego, że wiele z modułów jest uaktywnianych dopiero po pobraniu oraz instalacji dodatku ze strony producenta. Przeszkadza również brak polskiej wersji językowej.

Comodo Internet Security Complete i Norman Security Suite PRO

Na koniec zostawiliśmy dwa pakiety, którym bliżej jednak do tradycyjnych rozwiązań Internet Security, niż do wszechstronnych Total Security. Pierwszy z nich to Comodo Internet Security Complete. Firma Comodo słynie z bezpłatnych wersji swoich programów, w tym z cieszącego się ogromną popularnością Comodo Internet Security. Wydanie komercyjnej wersji Complete jest pierwszą próbą podjęcia rywalizacji ze starszą konkurencją.

Poza obecnością usługi kopii zapasowej online o pojemności 2 GB trudno tu jednak znaleźć inne zaawansowane moduły obecne w programach Kasperskiego lub Symanteca. Jeszcze gorzej na tym tle wypadł Norman Security Suite PRO, który od wersji podstawowej różni się głównie obecnością narzędzia do usuwania historii aktywności użytkownika na danym komputerze.

Bezpieczeństwo podane na talerzu

I chociaż nie da się zaprzeczyć, że żadne z tych funkcji nie są rewolucyjne, a w dodatku dałoby się je zastąpić bezpłatnymi odpowiednikami, trzeba docenić starania producentów oprogramowania, aby użytkownik otrzymał wszystko podane na talerzu, w bardzo przystępnej postaci. Często tylko w ten sposób można nakłonić go do tego, aby zaczął dbać o swoje bezpieczeństwo w Sieci.

[

Obraz
© Porównanie topowych pakietów zabezpieczających (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24795/zestawienie-tabela-pakiety-internet-security-pcw.jpeg )

Źródło artykułu:PC World Komputer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (221)