Najgłębsza jaskinia w Australii. Wzbudza zainteresowanie nie tylko rozmiarem

Najgłębsza jaskinia w Australii. Wzbudza zainteresowanie nie tylko rozmiarem

Jaskinia - zdjęcie poglądowe
Jaskinia - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © pexels.com
06.08.2022 11:55, aktualizacja: 07.08.2022 18:55

Odkryta w styczniu 2022 r. najgłębsza jaskinia w Australii została po raz pierwszy zbadana w całości dopiero w lipcu. Nazwano ją jak wariant COVID-19.

Nowo odkryta jaskinia znajduje się w południowej Tasmanii na głębokości 401 metrów pod ziemią. Przygotowania do jej zbadania trwały kilka miesięcy, ale w końcu w lipcu eksperci, wśród których znaleźli się m.in. Stephen Fordyce, Ciara Smart, Jemma Herbert i Brendan Moore, zdołali przebyć całą długość jaskini. Wyprawa trwała 14 godzin.

Wcześniejszy rekord należy do położonej cztery metry wyżej Niggly Cave. "Przypuszczaliśmy, że gdzieś tam jest głębsza jaskinia. Niggly to rozbudowany system korytarzy z wodospadem. Grotołazi od dawna zastanawiali się, co dalej dzieje się z tą wodą" - wyjaśniła Karina Anders w wywiadzie dla ABC.

Naukowcy spodziewają się, że dokładne zbadanie jaskini może przynieść wiele niespodzianek. To też nie pierwszy przypadek, gdy okazało się, że jaskinia lub system jaskiń jest znacznie głębszy niż początkowo przypuszczano. Na przykład na początku tego roku archeolodzy odnaleźli osiem jaskiń Gaunczów, pierwszych znanych mieszkańców Wysp Kanaryjskich.

Wciąż też nie ma pewności, że najgłębsza jaskinia na świecie została do końca zbadana. Znajdująca się w Gruzji Jaskinia Wieriowkina ostatni raz była eksplorowana w 2018 r., kiedy potwierdzono, że ciągnie się na aż 2212 m pod ziemię. W Polsce też mamy kilka niezwykle ciekawych kompleksów jaskiń, wśród których najgłębszą jest Jaskinia Wielka Śnieżna, głęboka na 808 m.

Nowa jaskinia przykuwa zainteresowanie nie tylko swoimi rozmiarami, ale także nazwą jaka została jej nadana - Delta Variant. Podobnie, jak wariant koronawirusa, ta jaskinia również wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic i została odkryta dość nagle. Chociaż badacze przyznają, że nie było to nieoczekiwane odkrycie i podejrzewają, że pod Tasmanią znajdują się jeszcze głębsze jaskinie czekające na odkrycie.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)