Najdroższe oprogramowanie świata
Żeby kupić oryginalne wersje tego softu trzeba być prawdziwym krezusem...
10. AutoCAD
Za licencję na swoje znane na całym świecie oprogramowanie do projektowania w dwóch i trzech wymiarach firma Autodesk, Inc. życzy sobie 9,5 tysiąca dolarów.
9. Autodesk Maya
Wbrew nazwie nie jest programem powiązanym w jakikolwiek sposób z AutoCAD-em. Stworzone przez Alias Systems Corporation oprogramowanie daje użytkownikowi wszelkie możliwe narzędzia do tworzenia trójwymiarowej grafiki. Cena? 1. 000 dolarów.
8. Adobe Acrobat Capture 3
Wypuszczony w roku 1996. był najdroższym oprogramowaniem świata, kosztującym aż 20 000 dolarów. AAC3 szybko zniknęło z rynku i przestało być dostępne w sprzedaży, ale Adobe wciąż oferuje wszelką pomoc techniczną związaną z tym programem.
7. Core Impact PRO
I tutaj wkraczamy na obszar naprawdę kosmicznych cen. Core Impact PRO to flagowy okręt firmy Core Security Settings zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym. Impact PRO umożliwia testowanie pod każdym możliwym kątem zabezpieczeń sieci komputerowych i zresztą nie tylko sieci. Licencja na to cudeńko kosztuje 5. 000 dolarów.
6. Softimage Face Robot
Kolejny soft z firmy Autodesk. SFR umożliwia tworzenie trójwymiarowej grafiki komputerowej na najwyższym poziomie i jest szeroko stosowany w przemyśle filmowym, reklamowym i gier wideo. Jego cena to 9. 000 dolarów.
5. VxWorks
To opracowany przez firmę Wind River Software system operacyjny, ”dowodzący”. rozmaitymi systemami wbudowanymi. Licencja na niego kosztuje aż 200 000 dolarów.
4. Source Engine
To na tym silniku stworzono takie gry jak ”Counter-Strike: Source”. zwany popularnie ”CS:S-em” i ”Half Life 2”. Wy też możecie spróbować się zmierzyć z tworzeniem własnnego tytułu, który przebiłby te produkcje, o ile tylko macie wolne 200 000 dolarów do wydania na engine ”wykuty” w firmowych koderskich czeluściach przez Valve.
3. Renderware SDK
I znów oprogramowanie do tworzenia grafiki komputerowej, tym razem ze stajni Criterion Software. Używa się go w procesie tworzenia wielu gier wideo. Cena to 25. 000 dolarów.
2. CryEngine 2
Kolejny silnik do tworzenia gier wideo, tym razem stworzony przez firmę Crytek i będący ulepszoną wersją engine'u, na którym stworzono ”Far Cry”. Jego użycie kosztuje od 25. do 500 tysięcy dolarów. Nie wiadomo, bo firma nie ujawniła kwoty, jak droga jest licencja na CryEngine 3, choć mówi się tutaj o oszałamiającej kwocie wynoszącej 1,2 miliona dolarów.
1. Unreal Engine
Tego się można było spodziewać –. silnik do produkcji gier również na miejscu numero uno. Licencja na niego kosztuje aż 750 000 dolarów, a jednak lista produkcji powstających dzięki Unreal Engine jest imponująca.