Najcieńszy na świecie 2,5-calowy, hybrydowy dysk od WD

Najcieńszy na świecie 2,5‑calowy, hybrydowy dysk od WD

Najcieńszy na świecie 2,5-calowy, hybrydowy dysk od WD
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.09.2012 14:26, aktualizacja: 11.09.2012 15:00

WD poinformował o rozpoczęciu dystrybucji nowych hybrydowych dysków twardych o grubości 5 mm. Niewielkie gabaryty nowych urządzeń umożliwiają zamontowanie ich nawet w najcieńszych komputerach przenośnych, a nowoczesna technologia hybrydowa pozwoliła na połączenie dużej pojemności danych z możliwością natychmiastowego uruchamiania aplikacji i przyśpieszenia ich pracy, z jakiej słyną dyski SSD.

Producenci systemów komputerowych wyrazili zapotrzebowanie na małowymiarowe, wydajne pamięci masowej, dlatego też na początku tego roku rozpoczęto produkcję i sprzedaż dysków twardych o grubości 7 mm, przeznaczonych do użytku w notebookach o cienkim profilu. Do tej pory standardowe dyski twarde do laptopów miały 9,5 mm grubości. Nowe, pięciomilimetrowe napędy zajmują prawie połowę mniej miejsca od standardowych dysków, oferując pojemność sięgającą 50. GB, za jedną dziesiątą ceny dysków półprzewodnikowych, które pomieściłyby podobną ilość informacji.

Innowacyjna technologia hybrydowa łączy moduły wielowarstwowej pamięci NAND flash typu MLC z talerzami magnetycznymi. Pamięć flash zapewnia dużą wydajność znaną z dysków półprzewodnikowych, natomiast talerze pozwoliły na uzyskanie wysokiej pojemności danych. Technologia WD została oparta na koncepcjach stosowanych w rozwiązaniach warstwowej pamięci masowej dla przedsiębiorstw. Najczęściej używane „gorące”. informacje są zapisywane na szybkiej pamięci NAND flash, aby dostęp do nich trwał możliwie najkrócej. Dane „chłodne”, do których sięgamy rzadziej, są przechowywane na pojemnych talerzach magnetycznych.

Warstwowa konstrukcja nowych dysków twardych zapewnia również większe bezpieczeństwo danych w porównaniu z rozwiązaniami dwudyskowymi, bowiem zawartość pamięci NAND flash jest na bieżąco kopiowana na talerz magnetyczny, co chroni „gorące”. dane na wypadek nieuniknionego zużycia komórek błyskowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)