Trwa ładowanie...
ycipk-2d24h7

Najbardziej złośliwy wirus powraca. Zaatakował fabrykę Hondy i... fotoradary

Pamiętacie WannaCry? Wirus typu ransomware, który w maju zablokował działanie około 300 tys. komputerów na całym świecie, dalej ma się (niestety) dobrze. Pomimo wypuszczenia odpowiedniej łatki na Microsoft dalej sieje spustoszenie. Tym razem ofiarami padły fabryka Hondy oraz… fotoradary w australijskim Melbourne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbardziej złośliwy wirus powraca. Zaatakował fabrykę Hondy i... fotoradary
(Wikimedia Commons CC BY, Fot: Cezary Piwowarski)
ycipk-2d24h7

Sytuacja w fabryce Sayama okazała się na tyle poważna, że pracownicy japońskiej korporacji musieli udać się do domów. WannaCry zablokował tak wiele komputerów, że fabryka pozostała nieczynna ponad dobę. Dziennie powstaje tam ponad tysiąc samochodów, więc koncern będzie prawdopodobnie zmuszony odnotować poważne straty.

*WannaCry nie był pierwszy. Oto najgroźniejsze ataki hakerów *

ycipk-2d24h7

Kto jednak myśli, że tylko korporacje i instytucje są narażone na atak ransomware, ten jest w błędzie. Okazało się bowiem, że w Melbourne od 6 czerwca 55 fotoradarów było zainfekowanych WannaCry. Wirusa zneutralizowano dopiero w nocy z 22 na 23 czerwca. Do tego czasu zaś wystawiono na podstawie zapisów z zarażonych kamer aż 590 mandatów. Policja drogowa poczuła się jednak do tego, by wszystkie anulować.

Do zainfekowania fotoradarów miało dojść poprzez przenośny moduł USB. Technicy z firmy obsługującej urządzenia pomiarowe prawdopodobnie podpięli zainfekowany sprzęt podczas rutynowej konserwacji. Wirus spowodował cykliczny reset fotoradarów, które w międzyczasie dalej dokonywały pomiarów drogowych. Nie doszło jednak do infekcji centralnego programu, ponieważ ten działa na systemie innym niż Windows. Jak tłumaczył przedstawiciel policji stanu Wiktoria, Ross Guenther, anulowanie mandatów ma być dowodem, że obywatele mogą mieć pełne zaufanie do służb mundurowych. Obecnie problem ma być już rozwiązany, a fotoradary w pełni sprawne.

WannaCry to wirus typu ransomware. Po zainfekowaniu urządzenia, szyfruje jego zawartość i blokuje dostęp do danych. Ponowny dostęp jest możliwy dopiero po wpłaceniu okupu w bitcoinach o wartości 600 dolarów. Zdaniem brytyjskich służb wywiadowczych, WannaCry jest dziełem grupy północnokoreańskich hakerów.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2d24h7

ycipk-2d24h7
ycipk-2d24h7