Najbardziej zaawansowany technologicznie statek, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce

Najbardziej zaawansowany technologicznie statek, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce28.04.2016 09:17
Najbardziej zaawansowany technologicznie statek, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce
Źródło zdjęć: © Stocznia Remontowa

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zaprezentowano najbardziej zaawansowany technologicznie statek, jaki powstał w Polsce. - Jednostka służy do przede wszystkim układania, ale też podnoszenia i konserwacji kabli podmorskich, energetycznych bądź kabli łącznościowych - opisuje Andrzej Wojtkiewicz, prezes zarządu Remontowa Shipbuilding.

Statek "Siem Aimery" - bo o nim mowa - umożliwi połączenie mostami energetycznymi coraz popularniejsze na cały świecie morskie farmy wiatrowe. Jego atutem jest bardzo nowoczesny system pozycjonowania. Specjalne układy są w stanie utrzymać statek w miejscu (w wybranej pozycji) nawet w warunkach sztormowych. Dzięki wysokiej automatyzacji i nowoczesnej elektronice, statek może operować na najtrudniejszych nawigacyjnie akwenach jak np. Morze Północne.

"Siem Aimery" to bardzo drogi statek. Kontrakt na jego budowę opiewał na niemal pół miliarda złotych. Jednym z najdroższych elementów był system funkcjonalny, czyli elementy odpowiedzialne za układanie kabli czy ich pozycjonowanie. Jednostka o długości 95,3 m i szerokości 21,5 m może zabrać na pokład 60 osób załogi oraz 4250 ton ładunku w postaci kabla. Do jego napędu wybrano nowoczesny napęd spalinowo-elektryczny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)