Najbardziej skomplikowany zegarek na świecie - 2800 części i 19 mln złotych

Najbardziej skomplikowany zegarek na świecie - 2800 części i 19 mln złotych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

25.09.2015 13:13, aktual.: 25.09.2015 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieło szwajcarskiej manufaktury Vacheron Constantin to absolutny światowy rekord. Mechaniczny zegarek o nazwie Reference 57260 składa się aż z 2800 części i wyposażono go w 57 różnych funkcji. Ręcznie zdobione elementy, ogromna precyzja i dokładność czasomierza sprawiły, że uzyskał on prestiżowy certyfikat Hallmark Genewa. Oznaczane są nimi wyłącznie produkty wyprodukowane przez szwajcarskich zegarmistrzów, które przeszły rygorystyczne testy związane z dokładnością, precyzją i jakością wykonania. Nic w tym dziwnego, zegarki Vacheron Constantin nosił Napoleon Bonaparte, a także prezydenci USA i wiele słynnych osób.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Co dostajemy za 1. mln złotych? Obudowa zegarka została wykonana z białego złota o średnicy 98 mm i grubości 50 mm. Wewnątrz niej umieszczono ręcznie wykonany i zmontowany mechanizm, który napędza dwie niezależne od siebie tarcze umieszczone po obu stronach czasomierza. Mechanizm pracuje z częstotliwością 2,5 Hz i jest w stanie działać nieprzerwanie przez 60 godzin po jednym nakręceniu. Ważnym jego elementem jest trójwałowy tourbillon (obrotowa klatka zawierająca balans i mechanizm wychwytowy), który został tak skonstruowany, aby niwelować wpływy grawitacji i ruchów – dzięki temu, zegarek zawsze pokazuje idealny czas.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Oczywiście możliwości zegarka nie ograniczają się jedynie do prostego wskazywania godziny. Mamy dostęp do kilku kalendarzy –. w tym astronomicznego – sześciu różnych funkcji pomiaru czasu takich jak np. czas pokazywany 24 miastach w różnych strefach czasowych wraz ze wskazaniem, czy w danym mieście jest akurat dzień lub noc. Obok kalendarza astronomicznego zegarek wyposażono w kalendarz gregoriański z siedmioma funkcjami takimi jak np. numery dni w roku, numery tygodni, nazwy dni i miesięcy. Czasomierz sam też oblicza, kiedy wypada rok przestępny i odpowiednio modyfikuje wskazania. Jeśli to dla kogoś mało, to do dyspozycji ma również ośmiofunkcyjny kalendarz hebrajski. Producent chwali się, że jako jedyny umieścił w zegarku kalendarz zgodny dziewiętnastoletnim cyklem kalendarza żydowskiego. Zegarek pokazuje takie informacje o godzinie wschodu i zachodu słońca, wskazuje pory roku, pokazuje odpowiadające datom znaki zodiaku, a także informacje o długości dnia i nocy, położeniu słońca, faz księżyca, a nawet
wyraźnie wskaże, kiedy wypada święto Yom Kippur lub daty przesileń. Specjalna obrotowa tarcza pokazuje układ nocnego nieba dla danej szerokości geograficznej. W przypadku kalendarza księżycowego producent zastrzega, że należy oddać zegarek do kalibracji co 1027 lat i 108 dni.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sama funkcja alarmu to aż siedem odrębnych funkcji, w których możemy np. wybierać, czy do sygnału alarmowego ma być np. użyty wbudowany w zegarek carillon. Ten ostatni wyposażony jest w pięć młoteczków i pięć odrębnych gongów. Cairllon potrafi np. dźwiękiem wskazać aktualną godzinę wraz z minutami. Nie zabrakło również rozbudowanych funkcji chronografu, która potrafi także mierzyć czas pojedynczego okrążenia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)