Najbardziej przydatne aplikacje turystyczne

Najbardziej przydatne aplikacje turystyczne

Najbardziej przydatne aplikacje turystyczne
Źródło zdjęć: © ferkelraggae - Fotolia.com
23.07.2013 13:44, aktualizacja: 28.02.2017 11:19

Planowanie urlopu, podróżowanie i zwiedzanie stało się dużo prostsze odkąd zabieramy ze sobą w podróż smartfony i tablety. Zapomnijcie o czasach, kiedy te gadżety służyły przede wszystkim do umilania czasu dzieciom za pomocą różnych gier - można z nich wycisnąć dużo więcej. Zajrzeliśmy do własnych smartfonów oraz telefonów naszych znajomych, aby wybrać najbardziej przydatne aplikacje, które ułatwią każdy etap wakacyjnych wojaży. Bez względu na to czy jedziecie za granicę, czy pozostaniecie w kraju, na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie.

Jak się łączyć z internetem za granicą?

Twórcy niektórych z omawianych aplikacji wzięli pod uwagę wysokie koszty roamingu danych za granicą i połączenie z internetem nie jest konieczne do korzystania z programu. Jednak zdecydowana większość aplikacji wymaga połączenia z siecią. Aby takowe zapewnić sobie za granicą, najlepiej wykupić przed wyjazdem pakiet danych w roamingu u operatora. Innym rozwiązaniem jest kupienie w odwiedzanym kraju przedpłaconej karty SIM. W wielu krajach świata dostaniemy karty prepaid, które zawierają tylko pakiet danych - bez wliczonych minut i SMS-ów, które do niczego nie są nam potrzebne. To niedrogie i wygodne rozwiązanie, jednak wymaga posiadania telefonu bez blokady SIM Lock.

_ GB/SW/GB _

1 / 8

Planowanie podróży

Obraz
© Google Play

Zanim wybierzemy się na wymarzone wakacje, wypada nasz wyjazd zaplanować. W tym zadaniu pomocna okaże się z pewnością aplikacja SkyScanner, która pomoże wyszukać połączenia lotnicze między destynacjami. Trip Advisor lub Kayak również posiadają podobną funkcjonalność, a dodatkowo pomogą zarezerwować pokój w hotelu. Atrakcyjne miejsce do spania w dobrej cenie znajdziemy również dzięki Booking.com, a jeśli zależy nam przede wszystkim na tanim noclegu, niezastąpiona okaże się aplikacja Hostel World. Dla osób, które nie boją się poznawać nowych ludzi i nie przeszkadza im wynajmowanie u kogoś pokoju albo szukają mieszkania na czas urlopu, polecamy aplikację serwisu Airbnb.

2 / 8

Rozkłady jazdy

Obraz
© Google Play

Gdy już wiemy gdzie chcemy pojechać, pora zadbać o transport. Jeśli podróżujemy do miejsca docelowego pociągiem, przyda nam się aplikacja Bilkom z rozkładem jazdy PKP. Tak w rodzinnym, jak i obcym mieście niezastąpione będą takie aplikacje, jak Transportid, JakDojade czy Go2Stop, które pomogą przemieszczać się za pomocą komunikacji miejskiej. Gdy zaś będziemy musieli dotrzeć gdzieś szybko, warto mieć pod ręką aplikację ZłapTaxi lub iTaxi, które pokażą działające w danym mieście firmy taksówkarskie z podziałem na ceny oraz pozwolą oszacować koszt podróży z wybraną korporacją.

3 / 8

Podróż samochodem

Obraz
© Google Play

Poza podróżowaniem samolotem lub pociągiem, wielu z nas wybiera samochód. Dla zmotoryzowanych turystów przydatna okaże się na pewno darmowa Nawigacja i Mapy Google. Ta druga aplikacja pozwala zapisywać wybrane wcześniej fragmenty mapy offline, aby później przeglądać je bez dostępu do sieci. W podróży autem niezastąpiony jest również Yanosik - jedna z najpopularniejszych aplikacji w Polsce, która działa jako nawigacja oraz dostarcza informacji o kontrolach prędkości, wypadkach czy fotoradarach.

4 / 8

Porady w podróży

Obraz
© Google Play

Gdy już dotrzemy na miejsce, w poruszaniu po obcym mieście niezastąpiony okaże się duet City Maps 2 Go i kompasu. Ta pierwsza to aplikacja z planami największych miast, które nie wymagają połączenia z internetem, a druga to typowa funkcjonalność każdego nowoczesnego smartfona. Jeśli w swoim telefonie nie masz fabrycznie zainstalowanej aplikacji kompasu, pobierz takową przed wyjazdem - na pewno się przyda. Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w odpowiedni przewodnik po wybranym mieście, który pobierzemy w aplikacji Trip Advisor City Guides. Jeśli poznajemy nasz piękny kraj, podobną funkcjonalność zapewni aplikacja Polska Niezwykła.

5 / 8

Pogoda i informacje

Obraz
© Google Play

Zwiedzając tak Polskę, jak i inne kraje trzeba trzymać rękę na pulsie i sprawdzać pogodę. W tym zadaniu pomoże aplikacja Pogodynka, a za granicą AccuWeather. Warto też wiedzieć co się w danym momencie dzieje w odwiedzanym kraju. W tym celu najlepiej wyposażyć się w aplikację wiodących lokalnych mediów, jak Info WP.PL. Możemy też śledzić na bieżąco wydarzenia agregowane z całego świata dzięki aplikacji euronews live. Nie mniej istotne niż lokalne informacje są również zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych. Aby sprawdzić, gdzie pójść na imprezę w największych polskich miastach, skorzystamy z EventInfo.

6 / 8

Lokalna kuchnia

Obraz
© Google Play

Gdy zgłodniejemy podczas zwiedzania, nieocenione okażą się społecznościowe serwisy, które podpowiadają znajdujące się w pobliżu lokale gastronomiczne. Ogromną bazą mogą pochwalić się Yelp oraz Urbanspoon. Dla podróżujących po Polsce, podobne funkcje zapewnia aplikacja Gastronauci. Z kolei, jeśli zapiszemy się do aplikacji Foursquare, poznamy nie tylko pobliskie lokale, ale również możemy się dowiedzieć czy w okolicy przypadkiem nie ma naszych znajomych.

7 / 8

Aktywny urlop

Obraz
© Google Play

Dla wszystkich, którzy zamiast zwiedzania wybiorą aktywne spędzanie urlopu polecamy aplikację Endomondo. Aplikacja pełni rolę osobistego trenera: pozwala śledzić nasze postępy w danej dyscyplinie i motywuje do większego wysiłku. Jeśli głównie biegacie lub jeździcie na rowerze, podobne funkcjonalności zapewniają aplikacje Strava Run i Strava Cycling.

8 / 8

Zdjęcia i filmy

Obraz
© Google Play

Na koniec nie wolno zapomnieć o uwiecznieniu wspomnień z wakacji. Do tego celu świetnie nada się popularna aplikacja Instagram, która nie tylko pozwoli wykonać zdjęcia, ale jeszcze będziemy mogli dodać do nich ciekawe efekty. Dla wszystkich z duszą artysty, ciekawym wyborem będzie również Vine - aplikacja, która umożliwia nagrywanie krótkich filmików, bijąca rekordy popularności na świecie. Co ciekawe, Instagram wprowadził niedawno podobną funkcjonalność również w swoim produkcie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)