Najbardziej przerażająca wyszukiwarka w internecie

Najbardziej przerażająca wyszukiwarka w internecie09.04.2013 15:30
Najbardziej przerażająca wyszukiwarka w internecie
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jeśli czegoś nie ma w Google, to znaczy że to nie istnieje - takie jest powszechne przekonanie. A nie jest to prawdą.

Tak przynajmniej twierdzi John Matherly, twórca wyszukiwarki internetowej Shodan. Jej silnik działa zgoła odmiennie od Google, które wyszukuje witryny internetowe, bowiem porusza się tak jakby za kulisami internetu - poszukuje serwerów, kamer internetowych, drukarek, routerów i wszystkich innych rzeczy, które są połączone i tworzą sieć, jak chociażby kamery monitoringu czy urządzenia automatyzacji domu.

Shodan działa przez 2. godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i miesięcznie zbiera informacje o ponad 500 milionach podłączonych do sieci urządzeń i usług.

Dzięki wyszukiwarce specjaliści ds. bezpieczeństwa odnaleźli między innymi system kontroli parku wodnego, system dowodzenia i kontroli placówek nuklearnych czy system sterowania cyklotronem. Najbardziej przerażający jest fakt, że większość z tego typu urządzeń nie ma żadnych zabezpieczeń, co oznacza, że z łatwością można przejąć nad nimi kontrolę, jeśli odnajdzie się do nich dostęp.

Po wyszukaniu frazy "domyślne hasło", Shodan wyszukuje nam niezliczoną ilość drukarek, serwerów i systemów kontroli urządzeń, które do dostępu korzystają z haseł typu "admin" czy "1234".

Specjaliści ds. zabezpieczeń obecnie wykorzystują wyszukiwarkę Shodan do odnajdywania niezabezpieczonych urządzeń i informowania o tym ich właścicieli.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "5 sposobów na dobre zdjęcia z telefonu"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)