Najbardziej luksusowa motorówka w PRL

Najbardziej luksusowa motorówka w PRL

Najbardziej luksusowa motorówka w PRL
Źródło zdjęć: © PAP / Marcin Bielecki
29.10.2013 10:51, aktualizacja: 29.10.2013 13:42

Ekskluzywna mahoniowa motorówka Riva Super Florida z 1963 r. kupiona dla
premiera rządu PRL Józefa Cyrankiewicza odzyskała dawny blask. W poniedziałek w Szczecinie po
zakończonym remoncie motorówka pomyślnie przeszła próby na wodzie.

Ekskluzywna mahoniowa motorówka Riva Super Florida z 1963 r. kupiona dla premiera rządu PRL Józefa Cyrankiewicza odzyskała dawny blask. W poniedziałek w Szczecinie po zakończonym remoncie motorówka pomyślnie przeszła próby na wodzie.

Przetarg na remont łodzi ogłoszony przez Centrum Usług Wspólnych, działające na rzecz kancelarii premiera, wygrała szczecińska stocznia jachtowa Marina Yachting. Prace remontowe trwały 6 miesięcy i kosztowały około 17. tys. zł.

Riva Super Florida to motorówka włoskiej produkcji, którą posiadały m.in. gwiazdy filmowe. Marcin Raubo, prezes Marina' Club, firmy, która wygrała przetarg, mówił, że łódź podobno kosztowała w latach 60. nawet 150 tys. dolarów.

Raubo powiedział, że motorówka przeszła gruntowny remont. Lakier i oryginalne części do łodzi zostały sprowadzone z włoskiej firmy Riva. Przy renowacji pracowało trzech szkutników, dwóch mechaników i tapicer. "Podeszliśmy do tej renowacji ambicjonalnie. Teraz łódź wygląda tak, jak wyglądała w latach 60." - dodał Raubo.

Motorówka ma 5. lat, licznik wskazuje zaledwie 90 motogodzin, a silnik - choć nadgryziony zębem czasu - był w pełni sprawny.

Anegdota mówi, że Cyrankiewicz miał słabość do pływania motorówką. Podobno lubił urywać się ochronie i gubić na mazurskich jeziorach. Łódź stacjonowała w ośrodku wczasowym w Łańsku (województwo warmińsko-mazurskie) i tam ponownie trafi po remoncie

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)