Nagrodzony mobilny podpis elektroniczny

Nagrodzony mobilny podpis elektroniczny

Nagrodzony mobilny podpis elektroniczny
12.12.2008 16:10

Krakowska firma Mobile Experts otrzymała tytuł Innovator Małopolski 2008 za opracowanie i wdrożenie mobilnego podpisu elektronicznego (Mobile PKI). Nagrodzony produkt zmienić ma sposób wykorzystania zarówno telefonii komórkowej, jak i dostarczania szeregi produktów.

Mobile PKI jest platformą mobilnego podpisu elektronicznego, pozwalającą na realizację podpisu elektronicznego i autoryzacji dostępu przy pomocy jakiegokolwiek terminala mobilnego (w szczególności telefonu komórkowego) w odniesieniu do dowolnych zasobów cyfrowych.

Podpisywane mogą być m.in. dokumenty tworzone w edytorach tekstu, wiadomości poczty elektronicznej, korespondencja urzędowa czy - składane obecnie wyłącznie w formie elektronicznej - deklaracje ZUS. Mobile PKI może być też wykorzystane w celu autoryzacji dostępu do chronionych stron WWW, serwerów plików czy baz danych oraz autoryzacji płatności w systemach transakcyjnych - zwłaszcza w systemach bankowych.

Materiał kryptograficzny (tzw. klucz prywatny) w urządzeniu mobilnym umieszczony jest bezpośrednio na karcie SIM i nigdy jej nie opuszcza, chroniony jest kodami PIN i PUK oraz polityką bezpieczeństwa stosowaną przez operatorów telefonii komórkowej w odniesieniu do własnej infrastruktury (której karty SIM są integralną częścią).

Platforma Mobile PKI została już wdrożona w oprogramowaniu meGINA stworzonym dla Komendy Głównej Policji przy współpracy z PTK Centertel, operatorem sieci Orange, oraz Wasko S.A., dostawcą urządzeń mobilnych dla Policji. Oprogramowanie zapewnia autoryzację dostępu do blisko 2 tys. mobilnych terminali wykorzystywanych przez polskich policjantów na terenie całego kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)