Trwa ładowanie...

Nagroda od Orange? Uważaj na fałszywe komunikaty

"Szanowny kliencie Orange!" - tak zaczyna się powiadomienie rzekomo wysłane przez operatora. Łatwo dać się nabrać, bo wyskakujące okienko informuje o nagrodzie: do zgarnięcia jest iPhone X lub Samsung Galaxy S10.

Share
Nagroda od Orange? Uważaj na fałszywe komunikaty
Źródło: Materiały prasowe
d224p40

Kto by nie chciał flagowców od Apple lub Samsunga za darmo? Wiadomo, że chętnych nie zabraknie. Niestety, jeżeli chcecie iPhone'a X lub Samsunga Galaxy S10 za darmo, to Orange tych smartfonów nie rozdaje.

d224p40

Komunikat, który może wyskoczyć wam podczas przeglądania stron mobilnych, to sprawka oszustów. Ci obiecują zgarnięcie nowych i drogich flagowców w zamian za odpowiedzi na proste pytania. Rzekomo operator w ten sposób chce poznać lepiej swoich klientów. To rzecz jasna kłamstwo - za akcją nie stoi Orange.

CERT Orange
Źródło: CERT Orange

Możemy domyślać się, że oszustom chodzi o wyłudzenie danych. Chętni na nagrody podadzą swoje numery telefonów czy adresy mailowe. A to szczegóły, które inne firmy chętnie odkupią, by móc męczyć ofertami reklamowymi.

d224p40

Jak informuje CERT Orange, oszuści sprytnie przygotowali swoją kampanię. Pod pytaniami pojawiają się głosy zadowolonych użytkowników.

Eksperci przypominają, że przestępcom nie zawsze może chodzić o wyłudzenie danych. Fałszywa ankieta bywa wykorzystana, aby zachęcić ofiarę do kliknięcia w link i pobranie złośliwego oprogramowania.

Jak nie paść ofiarą tego typu oszustw? Zwykle odpowiedź jest jedna - porzucić wiarę w to, że dostaniemy drogocenny przedmiot tylko za to, że weszliśmy na stronę internetową. Zbyt atrakcyjne oferty i promocje w internecie zawsze powinny być sygnałem ostrzegawczym.

d224p40

Podziel się opinią

Share
d224p40
d224p40
Więcej tematów