Nagraj i odtwórz sygnał z systemów nawigacji satelitarnej
Koniec z kosztownymi próbami rozwiązań wykorzystujących nawigację satelitarną i usługi lokalizacji. Do sprawdzenia ich skuteczności wystarczy symulator, dzięki któremu bez wychodzenia zza biurka można ocenić m.in. dokładność wskazań i odporność na zakłócenia dla każdego miejsca na Ziemi.
Symulatory są idealnym rozwiązaniem w przypadku prac nad urządzeniami i systemami wykorzystującymi usługi lokalizowania i nawigacji satelitarnej. Mogą być wykorzystywane do testowania smartfonów, przenośnych urządzeń nawigacyjnych czy systemów śledzenia pojazdów i osób tworzonych m.in. przez firmy przygotowujące rozwiązania dla flot.
Jednym z takich urządzeń jest LabSat firmy Racelogic. Jako jedyny z dostępnych na rynku umożliwia on nagrywanie i odtwarzanie sygnału z czterech Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS): GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. Pozwala na powtarzalne testowanie urządzeń GNSS w laboratoriach, ale nie tylko.
LabSat, w zależności od wersji, kontrolowany jest bezpośrednio z konsoli urządzenia lub za pomocą komputera z wykorzystaniem połączenia USB 2.0. Sygnały GPS L1, Galileo E1, GLONASS L1 i BeiDou B1 mogą być nagrywane na dwóch częstotliwościach i zapisywane bezpośrednio na dysku komputera, gdzie są przechowywane do przyszłego odtworzenia.
Nagrywaniu i odtwarzaniu podlegają również wszelkie parametry i błędy dotyczące przejścia sygnału przez atmosferę, np. opóźnienie jonosferyczne, wielodrożność czy odbicia sygnału. Nie ma przy tym żadnych limitów dotyczących liczby śledzonych satelitów. Oprócz odtwarzania zapisanych danych RF, LabSat umożliwia symulowanie zdefiniowanych przez użytkownika plików GPS L1 i GLONASS L1 wygenerowanych za pomocą opcjonalnego oprogramowania SatGen.
Z punktu widzenia twórców danego rozwiązania GNNS nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w tworzeniu scenariuszy umożliwiających kalibrację produktu czy usługi. Najważniejsze jest przy tym to, że LabSat nagrywa i odtwarza realny sygnał GNSS. Póki co nie ma na świecie drugiego takiego urządzenia do zastosowań komercyjnych.
Polecamy na stronach Lokalizacja.ifno: Dwa satelity Galileo ruszą w kosmos