Nadlatuje "Hulk". Zielona kometa zaświeci na niebie

Nadlatuje "Hulk". Zielona kometa zaświeci na niebie

Nadlatuje "Hulk". Zielona kometa zaświeci na niebie
Źródło zdjęć: © PanSTARRS
Arkadiusz Stando
09.08.2018 09:32

Dziś wieczorem koniecznie spójrz w niebo, ale nie tylko w poszukiwaniu perseid. Odwiedzi nas "niesamowity Hulk". To gigantyczna kometa, która zaświeci na naszym niebie na zielono.

Już dziś będziemy mogli zaobserwować prawdopodobnie pierwszy przelot komety PanSTARRS C/2017 S3. Otrzymała przydomek superbohatera, "niesamowitego Hulka" znanego z serii komiksów Marvela. To dlatego, że odbija światło na zielono na naszym niebie i jest ogromna.

Kometa znajdzie się w odległości 113,4 miliona kilometrów od naszej planety. Już dziś będzie można ją zaobserwować, ale niestety nie obejdzie się bez lornetki. Niestety kometa zaczęła się rozpadać poprzez zbliżenie do Słońca, a jej widoczność znacznie spadła. Jednak tydzień później 15 i 16 sierpnia, oddali się na tyle, że powinniśmy widzieć ją gołym okiem.

Jednak wciąż będzie to niesamowity widok. Jak czytamy na portalu livescience, chmura pyłu pozostała po komecie ma aktualnie średnicę dwa razy większą, od Jowisza - ponad 260 000 km. Cyjanek oraz cząsteczki węgla na powierzchni komety jonizują się przez ciepło Słońca, a w efekcie świecą na zielono.

Kometa wraz z chmurą pyłu będzie widoczna zaledwie do momentu, aż zbliży się do Słońca. Niestety to spotkanie może należeć do mało przyjemnych. W efekcie spotkania z naszą gwiazdą, kometa zacznie się rozpadać, co już powoli ma miejsce. Ale ze względu na to, że prawdopodobnie nigdy wcześniej nie zbliżała się tak do Słońca, nie mamy pewności, jak zareaguje.

PanSTARRS C/2017 S3 została odkryta we wrześniu 2017 roku, przez teleskop PanSTARRS na Hawajach. Jest to lodowy obiekt, który pędzi w kierunku bliskim Słońca, a pochodzi prawdopodobnie z chmury Oorta, z zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)