Nadchodzi telewizja cyfrowa - zobacz czego potrzebujesz

Nadchodzi telewizja cyfrowa - zobacz czego potrzebujesz

16.05.2011 11:12, aktual.: 16.05.2011 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 r. Wszystkich posiadaczy starych telewizorów czeka dokupienie dekodera albo wymiana odbiornika. Jednak potencjalne zyski warte są poniesienia wydatków

Cyfrowa telewizja - dodatkowe korzyści

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T, naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi przede wszystkim:
- odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych,
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego),
- wprowadzenie kodów rodzicielskich.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Największą zaletą odbierania cyfrowego sygnału jest zdecydowana poprawa jakości obrazu i dźwięku. Możliwe stanie się odbieranie kanałów nadawanych w jakości HD, ale również pozostałe programy zauważalnie zyskają na jakości. Wielu nadawców daje również możliwość przełączania ścieżek dźwiękowych, dzięki czemu możemy chociażby obejrzeć film w oryginalnym języku, wyłączając lektora. Kody rodzicielskie umożliwia blokowania dzieciom dostępu do programów dla dorosłych.

Czego potrzeba do odbioru telewizji cyfrowej?

Ustawa kompleksowo reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też wszyscy, posiadający stare telewizory będą musieli dokupić specjalną przystawkę zwaną STB lub dekoderem, albo wymienić telewizor na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Zarówno przystawki, jak i telewizory powinny być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy obywatel dokonujący zakupu telewizora, zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany sprzęt umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Nie zabraknie informacji

Ponieważ zmiana sposobu nadawania sygnału telewizyjnego dotyczy wszystkich Polaków, ustawa reguluje również kwestie przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która ma uświadomić i poinformować obywateli o nadchodzących zmianach.

Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska S.A., nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A. oraz Telewizja Puls sp. z o.o., zobowiązani do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej jak i minister infrastruktury.

Kampania przeprowadzona zostanie w mediach, jak również w szczególności poprzez mailing do obywateli. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło już stronę internetową www.cyfryzacja.gov.pl, na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o naziemnej telewizji cyfrowej.

Teraz czeka ustawę rozpatrzenie przez Senat. Nie powinniśmy się jednak spodziewać jej odrzucenia, ponieważ w dzisiejszych czasach przejście na nadawanie cyfrowe niesie ze sobą same korzyści i jest po prostu koniecznością.

PAP/GB/GB

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)