Nadchodzi telewizja 3D

Nadchodzi telewizja 3D

Nadchodzi telewizja 3D
Źródło zdjęć: © LG
01.02.2010 10:00, aktualizacja: 01.02.2010 10:29

W niedzielę miał miejsce hit piłkarskiej ekstraklasy w Anglii - mecz pomiędzy Arsenalem Londyn a Manchesterem United. Zapytacie, co taka informacja robi w portalu IT. Już wyjaśniamy - spotkanie było transmitowane przez telewizję Sky w technologii 3D. Prawa rozwoju technologicznego są nieubłagane - 3D przestanie być wkrótce domeną kin i trafi pod przysłowiową "strzechę".

Wydawać by się mogło, że jeszcze wczoraj z utęsknieniem spoglądaliśmy w kierunku telewizorów Full HD 12. Hz i z bólem serca wydawaliśmy tysiące złotych na nowe odbiorniki. Tymczasem trzeba oswoić się z faktem, że na naszych oczach dokonuje się kolejna, tym razem trójwymiarowa rewolucja.

Obraz
© Telewizor 3. - LG Infinia LE9500 (fot. LG)

Podwaliny zostały już położone - stowarzyszenie Blu-ray Disc Association przyjęło standard Blu-ray 3D, umożliwiający zapis wideo filmów w 3. na dyskach optycznych; wytwórcy telewizorów uruchomili lub noszą się z zamiarem uruchomienia produkcji paneli 3D; wybrane mecze tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA będą rejestrowane w technologii 3D.
Prawdziwy przełom nastąpi jednak wtedy, gdy widz będzie mógł "zanurzyć się" w wirtualne środowisko filmu bez ruszania się z kanapy - odtwarzając materiał za pomocą systemu kina domowego lub oglądając transmisję telewizyjną. Wiele wskazuje na to, że nastąpi to jeszcze w 2010 r. Telewizory HDTV i odtwarzacze Blu-ray, wyposażone w technologie umożliwiające oglądanie filmów w 3D będzie można kupić już za kilka miesięcy.

Obraz
© Telewizor 3. - Samsung LED9000 (fot. Samsung)

Kanały 3D w drodze

Dlatego też można być spokojnym o dostępność materiałów 3. (tzw. contentu) - wspomniana na wstępie transmisja meczu była elementem testów poprzedzających uruchomienie pełnego kanału 3D. Stacja Sky zamierza rozpocząć jego nadawanie w kwietniu br. Kanał Sky 3D będzie można odbierać za pośrednictwem obecnie oferowanych set-top-boksów Sky+HD oraz oglądać na telewizorach 3D czołowych producentów (Sony, Samsung, LG czy Panasonic) za pośrednictwem stosownych okularów. W ofercie kanału poza wydarzeniami sportowymi dostępne będą także filmy fabularne i dokumenty.
Mecz Arsenalu z Manchesterem Utd mogli obejrzeć w 3. i na żywo widzowie zgromadzeni w dziewięciu wybranych pubach w Wielkiej Brytanii i Irlandii - w Londynie, Manchesterze, Cardiff, Edynburgu i Dublinie.
Planowane są kolejne telewizyjne kanały transmitujące obraz w technologii 3D. Discovery w porozumieniu z Sony i IMAX-em ma uruchomić całodobowy kanał nadający m.in. filmy i programy przyrodnicze. Z kolei stacja ESPN przymierza się w tym roku do emisji co najmniej 85 wydarzeń sportowych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)