Nadchodzi rewolucja w druku 3D. To urządzenie stworzy żywą materię

Jedna z najnowocześniejszych technologii wchodzi na nowy poziom. Naukowcy badają potencjał bakteryjnego atramentu. Wstępne ustalenia są bardzo obiecujące.

Nadchodzi rewolucja w druku 3D. To urządzenie stworzy żywą materię
Źródło zdjęć: © scienceanimated.com | Bara Krautz
Arkadiusz Stando

05.12.2017 10:19

Nowa platforma do druku 3D pokazuje że nie ma limitu dla tej technologii. Będzie w stanie wytwarzać różnego rodzaju materiały organiczne. Od produktów żywnościowych do nawet naczyń krwionośnych.

Grupa naukowców kierowana przez profesora André Studarta rozwija tę technologię poprzez pracę z żywą materią. Zastosowali specjalnie zaprojektowany materiał, który określają jako atrament bakteryjny. Stosując ten materiał, urządzenie jest w stanie wytwarzać różne materiały organiczne. Podczas jednorazowego użycia drukarki 3D naukowcy mogą stosować do czterech różnych atramentów, z których każdy zawiera wiele rodzajów bakterii.

Zastosowanie tuszu połączonego z bakteriami Acetobacter xylinum i Pseudomonas putida dało niebywałe rezultaty. Naukowcy wykazali, że ta kombinacja łagodzi ból, zatrzymuje wilgoć i jest niebywale stabilna. Biorąc pod uwagę te cechy, wywnioskowali, że płyn idealnie nada się do leczenia ran i oparzeń.

Przed badaczami jeszcze szereg testów urządzenia, zanim technologia okaże się gotowa do użytku codziennego. Nie jest tajemnicą, że posiada ogromny potencjał w dziedzinach medycyny i biotechnologii. Należy rozwiązać przede wszystkim kwestię prędkości drukowania oraz wytwarzania tuszu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)