Nadchodzi epoka Long Term Evolution (LTE)

Nokia Siemens Networks podczas tegorocznego Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki w Warszawie zaprezentowała swoje rozwiązanie nowej generacji mobilnych usług szerokopasmowych w technologii LTE (Long Term Evolution).

Nadchodzi epoka Long Term Evolution (LTE)
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.09.2009 | aktual.: 18.09.2009 09:57

“LTE pozwoli na prawdziwą łączność szerokopasmową, umożliwiającą bezproblemowe korzystanie z zaawansowanych aplikacji bez żadnych opóźnień. Z LTE, użytkownicy doświadczą mobilnego broadbandu, jak nigdy przedtem”. - mówi Radomir Grucza, Prezes Nokia Siemens Networks w Polsce. “Przeglądanie stron internetowych, emaili, wymiana plików wideo, pliki muzyczne oraz wiele innych aplikacji będzie dostępnych natychmiast po “kliknięciu”.

Jako jeden z pionierów technologii LTE, Nokia Siemens Networks, oferuje operatorom prostą i racjonalną ścieżkę migracji pozwalającą sprostać przyszłym wyzwaniom oraz zaoferować abonentom nowe unikalne doświadczenie mobilnej komunikacji.

“Według prognoz, do 201. roku pięć miliardów ludzi na świecie będzie stale korzystało z sieci, a większość z nich będzie miało dostęp szerokopasmowy. Spodziewamy się, że spowoduje to blisko 300-krotny wzrost transmisji danych na świecie tylko w sieciach mobilnych” - mówi Grucza, “

Obraz
© (fot. Nokia Siemens Networks)

Rzeczywiście, podstawowe elementy platformy LTE Nokia Siemens Networks są gotowe i znajdują zastosowanie już dziś, co pozwala na łatwą ewolucję do następnej generacji mobilnych usług szerokopasmowych.

To całościowe rozwiązania opiera się na „Flexi Multiradio Base Station”, małej i energooszczędnej stacji bazowej, która wymaga jedynie aktualizacji oprogramowania z systemów 2. i 3G do LTE; na szkieletowej sieci pakietowej (Evolved Packet Core – EPC), pozwalającej na dużo większy wolumen transmisji danych niż tradycyjne rozwiązania oraz na zaawansowane usługi multimedialne (Rich Media) EPC może być już stosowane jako sieć dla LTE, niezależnie od obecnie działających sieci szkieletowych.

“Stacja bazowa Flexi, dająca się dowolnie definiować za pomocą odpowiedniego oprogramowania jest dostarczana operatorom już od roku i oferuje prostą ścieżka ewolucji do technologii LTE”. - mówi Grucza. „Operatorzy mogą ją dziś stosować z oprogramowaniem dla technologii WCDMA/HSPA, aby obsłużyć obecnych abonentów. Kiedy urządzenia końcowe w technologii LTE będą dostępne i będzie możliwość wprowadzenia usług LTE, wtedy wystarczy prosty ‘upgrade’ oprogramowania, aby osiągnąć pełną funkcjonalność LTE.”

Podczas KSTiT Nokia Siemens Networks przeprowadziła pokaz łączności w technologii LTE prowadzone w środowisku miejskim, pokazujące możliwości mobilnego dostępu w poruszającym się pojeździe. Testy tego typu, będące częścią działań badawczo-rozwojowych Nokia Siemens Networks prowadzone są m. in. w laboratorium Instytutu Telekomunikacyjnego Franuhofer –. Instytutu Heinricha Hertza we Berlinie.

W 2006 roku Nokia Siemens Networks jako pierwsza zademonstrowała technologię LTE z prędkością transmisji w zakresie 160Mb/s oraz możliwość współpracy systemów HSPA i LTE. Rok później, rekord prędkości został pobity i Nokia Siemens Networks osiągnęła 173 Mb/s w środowisku miejskim.

internettelefon komórkowykomórka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)