Nad Ziemią latają ich tysiące. Sprawdź, czy także nad twoim domem

Mapa znajdująca się na stronie Satellitemap.space pozwala sprawdzić bieżące położenie satelitów Starlink na całym świecie. Dzięki niej możemy zobaczyć, czy w danym momencie nad naszym domem nie przelatuje urządzenie od SpaceX. Posiada też wiele innych, interesujących funkcji, które mogą zaciekawić fanów kosmosu.

Mapa pokazująca położenie Starlinków
Mapa pokazująca położenie Starlinków
Źródło zdjęć: © Satellitemap.space
Karolina Modzelewska

14.10.2022 15:16

Mapę live można obejrzeć na stronie Satellitemap.space. Jest ona również dostępna w formie aplikacji "Starlink Watch", znajdującej się zarówno w Sklepie Google Play jak i App Store. Mapa pozwala sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się satelity Starlink i czy np.nie przelatują obecnie nad naszym domem. Stwarza też szansę zobaczenia, jak duża jest obecnie konstelacja tworzona przez kosmiczną firmę Elona Muska.

Starlink - mapa pokazuje aktualne położenie satelitów

Mapa jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Zawiera też wiele ciekawych informacji na temat Starlinków. Są tutaj opisy wystrzelonych na niską orbitę okołoziemską urządzeń (np. na jakiej wysokości się znajdują), daty ich wyniesienia w kosmos, a także dane dotyczące ogólnej liczby Starlinków, liczby nieaktywnych satelitów, czy tych, które uległy spaleniu. Dodatkowo na stronie na osi czasu podejrzymy, jak na przestrzeni ostatnich lat rosła liczba Starlinków. Oprócz tego strona pozwala sprawdzić, kiedy Starliniki zbliżą się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Chińskiej Stacji Kosmicznej.

Jak już informowaliśmy Starlink, czyli telekomunikacyjny system satelitarny ma docelowo liczyć 12 tys. satelitów i uzyskać pełną operacyjność w 2027 roku. Jak przekonuje SpaceX, zapewnia on "szybki, szerokopasmowy internet o małych opóźnieniach na całym świecie", również na obszarach wiejskich i w miejscach, które dawniej były "zapominane" przez tradycyjnych dostawców usług internetowych. Użytkownicy Starlink mogą liczyć na prędkość pobierania pomiędzy 100 Mb/s a 200 Mb/s.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)